Uleiul de măsline s-a scumpit cu 50% în UE. Vor crește prețurile și în Republica Moldova

27 Feb. 2024, 16:05
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
27 Feb. 2024, 16:05 // Actual //  bani.md

Preţul uleiului de măsline în Uniunea Europeană era în ianuarie 2024 cu 50% mai ridicat decât în luna similară din 2023, arată datele publicate marţi de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).

În ianuarie 2024, toate statele membre UE au raportat majorări anuale ale preţurilor la uleiul de măsline, cel mai semnificativ avans fiind în Portugalia (69% comparativ cu ianuarie 2023), Grecia (67%) şi Spania (63%).

În contrast, cele mai mici creşteri de preţuri s-au înregistrat în România (13%), Irlanda (16%) şi Ţările de Jos (18%).

Preţul uleiului de măsline a explodat în semestrul doi din 2023, cu o creştere de 37% în august (comparativ cu august 2022). Tendinţa s-a accelerat în septembrie (44%) şi octombrie (50%), iar vârful s-a înregistrat în noiembrie 2023 (un avans de 51% faţă de noiembrie 2022). În decembrie s-a înregistrat o uşoară încetinire, preţurile fiind cu 47% mai ridicate (comparativ cu decembrie 2022).

La sfârșitul anului trecut, fermierii greci s-au plâns că producția de măsline în sezonul de toamnă 2023 a fost deosebit de proastă, comparativ cu anii precedenți.

Majoritatea proprietarilor de măslini au remarcat încă din vara anului 2023 că fructele se dezvoltă prost sau lipsesc cu desăvârșire acolo unde erau în exces în anii precedenți.

Problema subproducției, ca și în 2022, a apărut din cauza secetei prelungite, a faptului că „n-a plouat la timp”. În unele regiuni sau insule din Grecia, precum Creta, măslinele au crescut în proporție de 100% subdezvoltate, la dimensiunea unui sâmbure, și sunt imposibil de recoltat sau de folosit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

22 Mai 2026, 17:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
22 Mai 2026, 17:39 // Actual //  Grîu Tatiana

Ana Groza, directoarea executivă a Asociației Investitorilor Străini din Republica Moldova (FIA Moldova), a fost aleasă noua președintă a Confederației Naționale a Patronatului din Republica Moldova. Decizia a fost votată în unanimitate de membrii Confederației, în cadrul Adunării Generale a CNPM, eveniment care a marcat și 30 de ani de activitate ai organizației în reprezentarea mediului de afaceri din țară. Până în prezent, funcția era deținută de către Leonid Cerescu.

În discursul său, Ana Groza a declarat că noua etapă pentru CNPM trebuie să însemne „continuitate, consolidare și adaptare la realitățile economice actuale”.

„CNPM trebuie să rămână o organizație independentă, credibilă și unită — o voce fermă și responsabilă pentru angajatorii din Republica Moldova”, a spus aceasta.

Pentru perioada următoare, Confederația și-a stabilit trei priorități majore: consolidarea reprezentării mediului de afaceri, dezvoltarea unui dialog social mai eficient și implicarea activă în procesul de integrare europeană a Republicii Moldova.

La eveniment au participat reprezentanți ai comunității patronale, parteneri instituționali și oficiali ai statului, inclusiv premierul Alexandru Munteanu și ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță.

În mesajul său, premierul a accentuat importanța mediului de afaceri pentru dezvoltarea economică și parcursul european al Republicii Moldova: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene. Dar acest obiectiv nu poate fi realizat fără mediul de afaceri”.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!