Autoritățile lovesc puternic în cripto! Miliardele minerilor, pe apa sâmbetei. Interzic importul de echipamente

25 Oct. 2022, 17:12
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Oct. 2022, 17:12 // Actual //  bani.md

Comisia Situații Excepționale a dispus interzicerea activităților de minare a criptovalutei și importul de tehnică specializată pentru minarea criptovalutei pe ambele maluri ale Nistrului. Este una dintre măsuri pentru economisirea energiei electrice, în condițiile crizei energetice în care s-a pomenit Republica Moldova.

Printre decizii se numără: deconectarea havuzurilor, vitrinelor, iluminatului decorativ, arhitectural și publicitar (interior și exterior), cu excepția iluminatului firmei.

Suspendarea funcționarii scărilor rulante/escalatoarelor intre orele 07:00-11:00 si 18:00-23:00, cu excepția celor utilizate pentru transportarea mărfurilor și greutăților, precum și a cazurilor când suspendarea poate afecta securitatea vieții și sănătății oamenilor.

Întreprinderile cu proces de producere energofag (cuptoare electrice, aparate de sudura cu arc electric, instalații de topire electrică) vor organiza programul de lucru astfel încât procesele în care se utilizează cea mai mare parte a energiei electrice să, fie executate în afara orelor 07:00-11:00 si 18:00-23:00.

Autoritățile publice vor asigura întreruperea iluminatului stradal pe timp de zi (între orele 07:00-18:00).

Realitatea Live

03 Mart. 2026, 16:32
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
03 Mart. 2026, 16:32 // Actual //  Ursu Victor

Stocurile de gaze naturale din Europa au ajuns la cel mai scăzut nivel din 2022, potrivit unei analize publicate de Financial Times. Nivelul actual al rezervelor din depozite este de aproximativ 30% din capacitatea necesară, situație care poate explica parțial creșterea bruscă a prețurilor la gaz.

Scumpirile au fost amplificate de oprirea producției de gaze naturale lichefiate (GNL) în Qatar, chiar dacă statele Uniunii Europene importă volume relativ reduse din această țară din Orientul Mijlociu. Cu toate acestea, piața a reacționat puternic la riscul suplimentar asupra aprovizionării.

Pe fondul volatilității generale a piețelor, acțiunile companiilor energetice europene au evoluat diferit. Titlurile companiei norvegiene Equinor au crescut cu 2,9%, iar cele ale Aker BP au avansat cu 2,2%. Acțiunile BP au urcat cu 0,7%.

În schimb, titlurile Shell și TotalEnergies au înregistrat scăderi de 0,7% și, respectiv, 0,1%.

Sectorul bancar a fost afectat mai sever. Acțiunile Société Générale au scăzut cu 5%, iar cele ale Deutsche Bank au pierdut 3,9%.

Companiile din turism au continuat declinul. Acțiunile grupului hotelier Accor și ale companiei aeriene Air France-KLM au scăzut cu peste 5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!