Avertismentul unui importator de gaze din Germania după oprirea livrărilor de către Rusia: Răul mare urmează să vină

07 Sept. 2022, 08:10
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Sept. 2022, 08:10 // Actual //  bani.md

Gigantul energetic german Uniper a avertizat marţi că ceea ce este mai rău urmează să vină, deoarece preocupările legate de aprovizionarea cu gaze ruseşti în Europa în toamnă şi iarnă continuă să crească preţurile, transmite CNBC.

”Am spus acest lucru de mai multe ori în acest an şi educ şi factorii de decizie politică. Uitaţi, ceea ce este mai rău urmează să vină. Ceea ce vedem pe piaţa angro este de 20 de ori preţul pe care l-am văzut acum doi ani — de 20 de ori. De aceea cred că trebuie să avem o discuţie cu adevărat deschisă, în care toată lumea îşi asumă responsabilitatea cum să remediem asta”, a declarat CEO-ul Uniper, Klaus-Dieter Maubach, pentru CNBC, la Gastech 2022 din Milano.

Grupul rus Gazprom a oprit vineri, pe termen nelimitat, fluxurile de gaze către Europa printr-o conductă majoră, stârnind temeri că anumite părţi ale Europei ar putea fi forţate să raţionaleze energia pe timpul iernii.
Uniper, în calitate de cel mai mare importator de gaze german, a fost puternic afectat de livrările mult reduse prin conducte din Rusia, care au determinat creşterea preţurilor.

Guvernul german a fost de acord în iulie să salveze Uniper printr-un acord de salvare de 15 miliarde de euro, pentru a oferi companiei aflate în conflict o oarecare ajutor financiar.
Maubach a declarat marţi că mai trebuie rezolvate unele detalii pentru acest pachet de stabilizare.

Oprirea livrărilor de către Rusia prin Nord Stream 1 şi creşterea ulterioară a preţurilor gazelor europene ar putea exacerba situaţia pentru companie.

Realitatea Live

17 Feb. 2026, 10:36
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
17 Feb. 2026, 10:36 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Un număr de 102 proiecte au fost depuse în cadrul ediției a III-a a Programului Național „Servicii de creșe publice – Părinți angajați, copii la creșe”, anunță Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.

Cererile de finanțare au fost recepționate prin Sistemul informațional pentru proiectele de dezvoltare regională și locală în perioada 15 ianuarie – 14 februarie 2026. Valoarea totală solicitată din Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL) depășește 298,2 milioane de lei.

Potrivit MIDR, în următoarele 45 de zile Comisia de evaluare va examina proiectele în baza criteriilor stabilite, inclusiv indicatori de buget, rezultate și impact. Proiectele selectate vor fi incluse în Documentul Unic de Program și vor deveni eligibile pentru finanțare din FNDRL.

Finanțarea maximă poate ajunge până la 10 milioane de lei pentru fiecare proiect, în funcție de amploarea intervenției, iar autoritățile publice locale pot contribui suplimentar cu până la 15%.

Pentru acest apel, bugetul de stat a alocat 135,5 milioane de lei, iar proiectele aprobate urmează să fie implementate până la sfârșitul anului 2026.

Lista proiectelor arată un interes ridicat din partea administrațiilor locale din întreaga țară. Printre inițiative se regăsesc: crearea de noi grupe de creșă la IET nr. 9 „Mărțișor” din Drochia,
dezvoltarea serviciilor de creșă prin două grupe noi și o sală multifuncțională la Ialoveni, extinderea și modernizarea infrastructurii educaționale la grădinițe din municipiul.

Programul este implementat de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, în parteneriat cu Ministerul Muncii și Protecției Sociale, și are drept scop crearea de grupe noi de creșă, dotarea acestora și construcția de anexe pentru instituțiile de educație timpurie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!