Bitcoin a crescut cu 10% pe fundalul prăbușirilor băncilor din SUA

14 Mart. 2023, 11:24
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
14 Mart. 2023, 11:24 // Au Bani //  MD Bani

Bitcoin a crescut luni cu până la 10%, iar piața crypto a revenit la 1.000 de miliarde de dolari, pe fundalul prăbușirii băncilor Silicon Valley Bank (SVB) și alte instituții bancare.

Bitcoin a crescut cu până la 10% în timpul tranzacţiilor, fiind ulterior cotată în urcare cu 5%, la 22.374,68 dolari pe unitate, conform datelor Coin Metrics. De asemenea, Ether a crescut cu 2%, la 1.585,58 dolari pe unitate.

Piaţa globală a criptomonedelor a câştigat peste 70 de miliarde de dolari într-un interval de 24 de, revenind luni la o valoare de peste 1.000 de miliarde de dolari.

Piața crypto au înregistrat fluctuaţii mari după prăbuşirea, săptămâna trecută, a a Silvergate Capital, o bancă majoră a industriei crypto, scrie news.ro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Silvergate a declarat miercuri că va opri operaţiunile şi îşi va lichida banca. Apoi a urmat prăbuşirea Silicon Valley Bank vineri, cel mai mare eşec bancar de la criza financiară din 2008.

Atât Silvergate, cât şi SVB şi-au plasat banii în titluri ale Trezoreriei americane, care şi-au pierdut din valoare deoarece Rezerva Federală a SUA a majorat ratele dobânzilor.

Aceste bănci au fost forţate să vândă aceste obligaţiuni în pierdere pentru a-şi consolida poziţia de capital.

Duminică, autorităţile de reglementare au închis şi Signature Bank, afectată de retragerile masive de bani de către deponenţii panicaţi de prăbuşirea SVB, pentru a opri orice contagiune în sectorul bancar mai larg.

Realitatea Live

07 Dec. 2025, 11:20
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Dec. 2025, 11:20 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Atacurile efectuate de Ucraina asupra tancurilor petroliere rusești și asupra infrastructurii portuare din Marea Neagră au provocat o creștere a costurilor de asigurare pentru navele comerciale din regiune. Potrivit Financial Times, în ultima lună tarifele de asigurare pentru riscuri de război au crescut de trei ori, iar brokerii avertizează că majorările vor continua.

Marcus Baker, reprezentant al companiei de brokeraj Marsh, a declarat pentru FT că polițele de asigurare împotriva riscurilor militare au urcat de la 0,25–0,3% din valoarea navei la începutul lunii noiembrie, până la 0,5–0,75% în această săptămână, ceea ce reprezintă un salt total de 250%.

Cea mai abruptă majorare se observă în zonele rusești ale Mării Negre, aflate la graniță cu Ucraina, Georgia și Turcia. Tarifele au crescut în special pentru tancurile petroliere operate de companii rusești și pentru navele tip bulk carrier care transportă mărfuri vrac, precum cerealele.

Brokerii spun că escaladarea conflictului și riscurile tot mai mari pentru navigația comercială determină companiile de asigurări să majoreze masiv prețurile, într-o piață care deja era tensionată.

„Rusia va continua să intensifice situația din Ucraina, așa că este foarte probabil să vedem noi creșteri ale prețurilor în regiune și dincolo de ea”, avertizează Baker.

Creșterea costurilor de asigurare ar putea afecta rutele comerciale, exporturile de cereale și transporturile de petrol din zona Mării Negre, amplificând presiunile asupra piețelor globale de energie și materii prime.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII