BLACKOUT la ușă? Guvernul admite revenirea la MGRES, dar energia este scumpă

24 Mart. 2026, 17:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
24 Mart. 2026, 17:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Revenirea la centrala de la Cuciurgan pentru acoperirea deficitului de energie rămâne o opțiune tehnic posibilă, dar extrem de costisitoare, a declarat secretarul de stat al Ministerului Energiei, Carolina Novac, în cadrul ședinței Comisiei economie, buget și finanțe.

Oficialul a explicat că, în contextul scoaterii din funcțiune a liniei electrice de 400 kV Isaccea–Vulcănești, Republica Moldova a pierdut o capacitate importantă de import de energie electrică, estimată la circa 315 MW. În aceste condiții, livrările de energie achiziționate de pe piața OPCOM sau prin contracte bilaterale sunt afectate, deoarece necesită rezervarea prealabilă a capacității de transport, care în prezent nu mai este disponibilă.

„Energia electrică de avarie este la un preț destul de mare. Trebuie să fie foarte clar acest lucru”, a subliniat Carolina Novac, care a menționat că autoritățile analizează soluții alternative împreună cu operatorii de sistem.

Una dintre opțiunile discutate este realocarea capacității neutilizate de Ucraina, însă aceasta este limitată, în condițiile în care și sistemul ucrainean se confruntă cu propriile constrângeri. În prezent, au loc discuții tehnice între operatorii de transport pentru identificarea unor soluții temporare.

Referitor la scenariul revenirii la MGRES pentru energie de balansare, Novac a precizat că acesta implică costuri ridicate, deoarece ar presupune furnizarea de gaze naturale pentru producerea energiei electrice. Potrivit estimărilor, pentru funcționarea unui singur bloc ar fi necesar un consum de circa 1–1,5 milioane de metri cubi de gaz.

„Tehnic, problema poate fi soluționată, însă prețul de generare a energiei electrice va fi unul destul de mare”, a punctat oficialul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

28 Aug. 2026, 14:37
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
28 Aug. 2026, 14:37 // Actual //  Grîu Tatiana

Federația Sindicală a Educației și Științei (FSEȘ) a decis să suspende acțiunile de protest anunțate pentru 1 septembrie, pentru a acorda prioritate dialogului social și negocierilor cu autoritățile. Decizia a fost luată la ședința lărgită a Biroului Executiv al FSEȘ, cu participarea liderilor sindicali din teritoriu și în urma consultării organizațiilor afiliate.

Sindicaliștii spun că hotărârea vine după protestul din 19 august, prin care angajații din educație și știință au cerut majorarea salariilor și soluționarea problemelor salariale din ramură.

Un argument important pentru suspendarea protestelor este angajamentul exprimat de prim-ministrul Vasile Tofan privind majorarea salariilor angajaților din sectorul bugetar, inclusiv din educație, începând cu 1 ianuarie 2027.

Primele negocieri vor avea loc pe 1 septembrie, în cadrul Comisiei pentru consultări și negocieri colective la nivel de ramură FSEȘ–MEC. La ședință va participa și premierul Vasile Tofan.

FSEȘ subliniază însă că suspendarea protestelor nu înseamnă renunțarea la revendicări. Federația anunță că va monitoriza respectarea angajamentelor asumate de autorități și va cere ca discuțiile cu Ministerul Educației și Cercetării și celelalte instituții responsabile să ducă la soluții concrete privind salariile angajaților din educație și știință.