Potrivit informațiilor prezentate de Inspectoratul General al Poliției de Frontieră al MAI, de la începutul anului curent până la data de 31 mai 2021, au fost identificate peste 460 de teste PCR Covid-19 cu semne de falsificare. Din numărul total de falsuri, 108 au fost ridicate pe sensul de intrare în Moldova, alte 346 – depistate pe direcția de ieșire din țară, iar șapte teste pe teritoriul Moldovei, în baza informațiilor operative.
Ce riști dacă falsifici testul PCR Covid-19? Amendă de până la 32 500 lei sau închisoare de până la 2 ani
02 Iun. 2021, 14:13
// Categoria: // Autor:
Cele mai multe teste falsificate au fost depistate în Aeroportul Internațional Chișinău, Leușeni, Sculeni, Criva și Palanca, cele mai multe falsuri s-au idendificat în primele zile când s-a impus obligativitatea de a prezenta testul PCR Covid – 19 la intrarea în Moldova.
Majoritatea persoanelor și-au justificat ilegalitățile prin limită de timp pentru efectuarea testului când apar urgențe de a trece frontiera; frica de a avea rezultatul pozitiv și ca urmare imposibilitatea de a trece frontiera; financiar; neobligativitatea de a fi plasat în autoizolare.
Conform art.361 (al.1) CP al RM persoanele folosesc testele false riscă amendă de până la 32 500 lei sau închisoare de până la 2 ani.
În mare parte a cazurilor sunt falsificate datele de identitate, deși testul PCR Covid-19 poate fi unul autentic însă nu aparține persoanei care se află în punctul de trecere a frontierei, la fel se falsifică și termenul de emitere a acestui document.
19 Nov. 2025, 17:24
// Categoria: // Autor:
Transportatorii moldoveni care efectuează curse internaționale spre Rusia și alte destinații regionale vor putea circula din nou prin punctele de trecere a frontierei dintre Lituania și Belarus.
Guvernul lituanian a decis redeschiderea punctelor Šalčininkai și Medininkai începând cu 20 noiembrie 2025, ora 00:00, anunță Agenția Națională Transport Auto (ANTA).
Anterior, acestea fuseseră închise din motive de securitate națională, după incidente cauzate de baloane meteorologice suspecte provenite din Belarus.
Pentru mai multe știri urmărește-ne
pe TELEGRAM!
-
1Mutări surpriză la vârful Serviciului Vamal! Adjuncta Ababii pleacă. Cine îi ia locul
-
2Apa caldă aproape +30%. Electricitatea urcă din nou. Prognoza BNM zguduie portofelele
-
3Soia, în colaps! Importurile s-au prăbușit de șase ori, iar piața e inundată de șrot ucrainean ieftin
-
4Schimbare la vârf în Energbank! Lilia Boico preia conducerea instituției controlate de un cămătar
-
5O firmă moldovenească vrea să ocupe golul lăsat de Lukoil la Aeroportul Chișinău. Decizia, pe masa autorităților
actual
Topul mondial al străzilor comerciale în 2025: Londra detronează Milano și New York
bani și afaceri
Compania care domină cerul Moldovei a aterizat pe o amendată de jumătate de milion de euro în Italia
actual
Demisie de răsunet la Kiev! Ministra Energiei, zburată din funcție
bani și afaceri
Țara europeană în care benzinăriile Lukoil se închid rând pe rând
actual
OMG în amidon! Un lot de 2 000 kilograme, nimicit de ANSA înainte de a ajunge pe piață
bani și afaceri
Criză pe piața carburanților? Ministrul Energiei o combate cu numărătoarea benzinăriilor: Numai pe viaduct sunt șase
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII