Comunitatea KIDDO se extinde în România. Moldoveanca Diana Ivanov, mai aproape babysitterii și părinții de peste Prut

10 Ian. 2022, 14:43
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
10 Ian. 2022, 14:43 // Bani și Afaceri //  MD Bani

La sigur ai auzit de KIDDO – babysitting pe ore, fondată de moldoveanca Diana Ivanov. După un an de activitate în Republica Moldova, an în care o mulțime de părinți au găsit babysitter potrivit pentru copilul lor, serviciile KIDDO se extind și în România. Despre aceasta, a anunțat fondatoarea într-o postare pe Facebook.

„Am validat ideea, am îmbunătățit procesul de selecție, am lucrat minuțios la instruirea pe care o trec babysitterii, am pus la punct procese complexe și suntem, în sfârșit, gata de a aduce KIDDO mai aproape de babysitterii și părinții din România”, a scris Diana Ivanov.

Astfel, KIDDO este în cătarea primilor clienți. Atât părinții, cât și persoanele care își doresc să devină babysitter, pot completa un FORMULAR, disponibil deja pe site-ul KIDDO.

21 Apr. 2026, 15:48
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Apr. 2026, 15:48 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Guvernul Republica Moldova pregătește alocarea a aproape 16 milioane de lei pentru majorarea capitalului la Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare, în cadrul unui proiect de hotărâre care vizează onorarea angajamentelor internaționale asumate de stat.

Potrivit documentului, suma de 15,95 milioane lei (echivalentul a 806 mii euro) reprezintă a doua tranșă dintr-un angajament total de circa 4,03 milioane euro, pe care Moldova s-a obligat să-l achite în cinci rate anuale, până în 2029.

Decizia vine în contextul majorării capitalului BERD cu 4 miliarde de euro la nivel global, proces în care Republica Moldova participă pentru a-și menține cota de vot de 0,101% în cadrul instituției financiare internaționale.

Datele din proiect arată că BERD rămâne unul dintre cei mai importanți finanțatori ai economiei moldovenești, cu 179 de proiecte în valoare totală de 2,45 miliarde euro, dintre care 69 sunt active, însumând peste 1,3 miliarde euro. Fondurile sunt direcționate către sectoare-cheie precum infrastructura, energia, sistemul financiar și agribusiness.

Guvernul subliniază că plata trebuie efectuată până la 30 aprilie 2026, iar întârzierea ar putea afecta credibilitatea țării și respectarea angajamentelor externe. De altfel, autoritățile au respins extinderea proiectului pentru alte instituții financiare, invocând lipsa de timp și necesitatea respectării termenelor stricte.

Executivul mizează pe faptul că participarea la majorarea capitalului BERD va consolida relațiile cu instituția și va facilita accesul la finanțare pentru economie, în special pentru sectorul privat, care deja beneficiază de o parte importantă din investițiile băncii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM