Cotațiile bursiere și leul puternic trag în jos prețurile carburanților: scăderi record în ultimele 10 săptămâni

13 Sept. 2024, 12:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Sept. 2024, 12:17 // Actual //  bani.md

În ultimele 10 săptămâni, piața carburanților a cunoscut cele mai semnificative scăderi ale prețurilor din ultimii ani. Benzina COR 95 a scăzut cu 2,94 lei/litru, ceea ce reprezintă o reducere de 11,6%, în timp ce motorina standard s-a ieftinit cu 2,67 lei/litru, echivalentul unei scăderi de 12,2%, anunță ANRE.

Aceste scăderi au fost cauzate în principal de micșorarea cotațiilor pe bursele internaționale, dar și de aprecierea monedei naționale față de dolarul SUA. Drept rezultat, benzina este acum comercializată la prețuri similare cu cele din anul 2022, iar motorina a revenit la nivelurile de preț din luna iunie a anului trecut.

În ciuda valului de ieftiniri, ultimele sesiuni bursiere indică semne de temperare a ritmului scăderilor, cu tendințe de recuperare a cotațiilor Platts și Brent.

Pentru perioada 14.09.2024-16.09.2024, Autoritatea Națională de Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit prețurile maximale de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard la:
– 22,35 lei/litru pentru benzina COR 95 (scădere de 8 bani);
– 19,30 lei/litru pentru motorina standard (scădere de 7 bani).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

04 Nov. 2025, 13:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
04 Nov. 2025, 13:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Agenția de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA) anunță că, în luna octombrie 2025, a autorizat spre plată cereri de acordare a subvențiilor în valoare totală de 70,84 milioane de lei. Fondurile sunt destinate susținerii producătorilor agricoli din diverse sectoare ale economiei rurale.

Cea mai mare parte a subvențiilor, peste 57 de milioane de lei, a fost direcționată către sectorul zootehnic – atât pentru plăți directe per cap de animal, cât și pentru cantitățile de lapte livrate. Alte 11,36 milioane de lei au fost alocate pentru dezvoltarea proiectelor investiționale derulate prin Programul LEADER, dintre care 3,7 milioane de lei pentru funcționarea grupurilor de acțiune locală și 7,65 milioane de lei pentru implementarea strategiilor de dezvoltare locală.

De asemenea, AIPA a autorizat plăți în valoare de 1,74 milioane de lei pentru dezvoltarea și modernizarea bazei tehnico-materiale de cercetare și formare profesională, 0,31 milioane de lei pentru investiții în exploatații din sectorul vegetal și 0,12 milioane de lei pentru defrișarea plantațiilor pomicole.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII