Crește datoria publică externă. Cu cât s-a majorat pe cap de locuitor

27 Sept. 2021, 15:31
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
27 Sept. 2021, 15:31 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Datoria publică externă a Moldovei s-a majorat cu 27 mil. USD (+1,2%), la 2,2 miliarde USD. Or, pe cap de locuitor s-a majorat cu peste 10 USD, la sfârșitul lunii august, potrivit datelor Ministerului Finanțelor.

Pe parcursul primelor opt luni ale anului 2021, finanţarea externă netă a atins o valoare pozitivă, constituind circa 88,30 mil. dolari SUA. Totodată, fluctuația ratei de schimb a dolarului SUA faţă de alte valute, pe parcursul anului 2021, a atins valori negative și a constituit – 61,21 mil. dolari SUA. Acest lucru a și dus la majorarea datoriei publice externe cu 27 mil. USD.

În opt luni ale anului curent finanțarea externă a fost pozitivă în condițiile în care volumul creditelor primite a fost de 184 mil. de lei și s-a dovedit a fi mai mare decât plățile pentru suma principală a datoriei externe pentru perioada specificată, care a constituit 96 mil. USD.

Datoria publică externă a Moldovei în 2020 s-a majorat cu 573 mil. USD (+31,5%), la 2,2 miliarde USD la sfârșitul anului 2020.

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 15:32
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
28 Ian. 2026, 15:32 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Kazahstanul a transmis o solicitare oficială către autoritățile americane pentru a putea achiziționa participațiile deținute de compania rusă Lukoil în proiectele energetice din țară. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei, Yerlan Akkenzhenov.

Demersul are loc în contextul în care Lukoil a fost inclus pe lista entităților sancționate de Statele Unite în octombrie 2025, iar compania este obligată să își vândă activele din afara Rusiei până la 28 februarie 2026. Din cauza acestor sancțiuni, orice tranzacție care implică activele Lukoil trebuie aprobată de Biroul pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) din cadrul Trezoreriei SUA.

Ministrul kazah al Energiei a declarat că instituția pe care o conduce a trimis deja o scrisoare oficială către OFAC, prin care notifică intenția Kazahstanului de a-și exercita dreptul de preempțiune la cumpărarea participațiilor Lukoil din proiectele energetice locale. El a precizat însă că autoritățile de la Astana nu au înaintat, deocamdată, direct companiei ruse o ofertă de răscumpărare a activelor.

Akkenzhenov a menționat că sunt analizate mai multe opțiuni privind structura unei eventuale tranzacții, iar achiziția nu ar trebui să presupună neapărat o plată integrală imediată în numerar. Sunt luate în calcul inclusiv plăți eșalonate sau mecanisme prin care costurile să fie acoperite din veniturile viitoare obținute din producția de hidrocarburi.

Lukoil este implicată în unele dintre cele mai importante proiecte energetice din Kazahstan, deținând participații la câmpurile Tengiz și Karachaganak, dar și în proiecte offshore din sectorul kazah al Mării Caspice, în parteneriat cu compania națională KazMunayGas. Compania rusă este prezentă și în infrastructura de transport prin oleoductul CPC, principala rută de export a petrolului kazah către portul rusesc Novorossiisk.

Interes pentru activele Lukoil din Kazahstan și-au arătat și investitori internaționali. Potrivit informațiilor apărute în presa regională, trei companii străine sunt interesate de aceste participații: gigantul de investiții Carlyle, un consorțiu format din Chevron și Quantum Capital Group, precum și fondul International Holding Company din Emiratele Arabe Unite. În acest context, autoritățile kazahe încearcă să își valorifice dreptul legal de preempțiune pentru a menține sub control național active considerate strategice pentru sectorul energetic al țării.

Lukoil are o rețea de peste 5 300 de benzinării în 20 de țări din întreaga lume, inclusiv în Republica Moldova, precum și rafinării în Europa. Producția lor combinată a ajuns anul trecut la 13,5 milioane de tone sau aproximativ 270.000 de barili pe zi, conform raportului anual.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!