Cristiano Ronaldo bate un nou record, dar nu în fotbal! Va primi cei mai mulți bani pentru o postare pe social media

02 Iul. 2021, 13:32
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
02 Iul. 2021, 13:32 // Au Bani //  MD Bani

Cristiano Ronaldo a ajuns pe primul loc în topul celebrităților de pe Instagram după ce a atins cifra de 308 de milioane de urmăritori.

Este pentru prima oară când un fotbalist detronează vedetele de la Hollywood sau din showbiz în această ierarhie – Dwayne „The Rock” Johnson era cel care a fost pe primul loc și are 250 de milioane de urmăritori.

Pe locul 3 este cântăreața Ariana Grande, iar în top mai apar Beyonce și Kim Kardashian. 

Acum, Cristiano Ronaldo va putea cere sponsorilor  1,5 milioane de euro pentru o postare! Este aproape dublu față de cât încasa până acum, adică 900 de mii de euro.

Dintre sportivi, doar Leo Messi mai apare în top 10 – este pe locul 7, cu 224 de milioane de urmăritori, în timp ce Neymar este pe 16.

Conform estimărilor, Cristiano Ronaldo încasează anual 40 de milioane de euro doar de la Instagram.

Doar de la începutul lui 2021, el a atras 125 de milioane de fani pe contul său de Instagram.

Realitatea Live

11 Ian. 2026, 11:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Ian. 2026, 11:02 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova se află printre țările cu cel mai mare consum de alcool din lume, potrivit datelor publicate de World Population Review. Cu un consum mediu de 14,1 litri de alcool pur pe cap de locuitor pe an, Moldova ocupă locul patru la nivel global, fiind depășită doar de România, Georgia și Letonia.

Clasamentul arată că România conduce topul mondial, cu un consum de 17,1 litri pe an per locuitor, urmată de Georgia cu 15,5 litri și Letonia cu 14,7 litri. Republica Moldova, cu 14,1 litri, se află imediat după acestea, înaintea Cehiei, care înregistrează 13,7 litri pe an.

Prin comparație, consumul de alcool în Rusia este estimat la 10,5 litri pe cap de locuitor, iar în Ucraina la doar 7,4 litri, nivel aproape la jumătate față de cel din Republica Moldova.

Datele World Population Review arată că Europa de Est și regiunea Mării Negre domină clasamentul global al consumului de alcool, cu mai multe state din zonă în topul primelor cinci.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!