Criza demografică se adâncește! În Moldova s-au născut cu 1 500 mai puțini copii în 2025

15 Mai 2026, 15:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
15 Mai 2026, 15:44 // Actual //  Ursu Victor

În anul 2025 s-au născut 22,1 mii de copii, cu aproximativ 1,5 mii mai puțini decât în 2024, ceea ce reprezintă o diminuare de 6,6%, arată datele Biroului Național de Statistică.

Peste jumătate dintre nou-născuți au fost băieți, raportul fiind de 105 băieți la 100 de fete. Potrivit datelor statistice fiecare al treilea copil s-a născut în afara căsătoriei. Astfel, 61,5% dintre copii s-au născut în familii oficial căsătorite, iar peste 35%, în afara căsătoriei.

În același timp, familiile cu mai mulți copii devin tot mai frecvente. Ponderea copiilor de rangul I a scăzut, în timp ce numărul nașterilor de rangul II, III și IV+ a crescut comparativ cu anul precedent.

Mediul rural continuă să depășească orașele la numărul de nașteri. În sate s-au născut 11,3 mii de copii, față de 10,8 mii în mediul urban. Totodată, aproape trei sferturi dintre familiile cu patru și mai mulți copii provin din localitățile rurale.

Datele statistice arată și o schimbare a comportamentului demografic. Femeile din Republica Moldova nasc primul copil la vârste tot mai mari. În 2025, vârsta medie a mamei la prima naștere a ajuns la 26,7 ani, față de 25,6 ani în anul precedent.

În mediul urban, femeile nasc primul copil la aproape 28,5 ani, în timp ce în sate vârsta medie este de 24,4 ani. În municipiul Chișinău, media urcă la aproape 29,5 ani, cea mai ridicată din țară.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

15 Mai 2026, 14:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
15 Mai 2026, 14:41 // Bani și Afaceri //  bani.md

Wizz Air își consolidează poziția pe piața din Republica Moldova și estimează că va controla peste 60% din piața aviatică locală, în contextul extinderii operațiunilor de la Chișinău, a declarat directorul comercial al companiei, Jan Malin, într-un interviu pentru Realitatea TV.

Oficialul a anunțat că Wizz Air va opera cinci aeronave la Chișinău și estimează aproximativ trei milioane de locuri disponibile anual pentru pasageri. Compania spune că mizează pe creșterea frecvențelor și consolidarea rutelor existente, fără a anunța pentru moment destinații noi.

În timp ce multe companii aeriene reduc capacitatea de operare din cauza costurilor ridicate și a conflictelor din Orientul Mijlociu, Wizz Air afirmă că își permite să crească datorită politicii de hedging și flotei moderne Airbus A321neo. Potrivit lui Jan Malin, aproximativ 70% din necesarul de combustibil al companiei este protejat prin contracte financiare, ceea ce reduce impactul scumpirilor.

Directorul comercial al Wizz Air a recunoscut că actualele tensiuni geopolitice afectează întreaga industrie aviatică, însă susține că Republica Moldova rămâne o piață strategică pentru companie. Oficialul a explicat că operatorul și-a redus expunerea pe piețele considerate instabile și se concentrează pe Europa Centrală și de Est.

Compania afirmă că noile aeronave Airbus A321neo consumă cu aproape 20% mai puțin combustibil decât modelele vechi, ceea ce îi oferă un avantaj competitiv într-o perioadă marcată de volatilitatea prețului petrolului.

Wizz Air susține că investiția în Republica Moldova include și sute de locuri de muncă directe și indirecte. Potrivit lui Jan Malin, fiecare aeronavă nouă implică personal navigant, piloți și servicii auxiliare pentru aeroport și industrie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!