De astăzi este permis accesul în incinta Aeroportului Internațional Chișinău pentru însoţitorii călătorilor. Condiție

23 Dec. 2021, 14:14
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
23 Dec. 2021, 14:14 // Au Bani //  MD Bani

Potrivit noilor hotărâri stabilite de Comisia Națională Extraordinară de Sănătate Publică, de astăzi, 23 decembrie este permis accesul în incinta Aeroportului Internațional Chișinău pentru însoţitorii călătorilor cu prezentarea. Pentru aceasta, însoțitotii trebuie să prezinte certificatul COVID-19.

Toți pasagerii și vizitatorii sunt rugați să respecte cu strictețe toate măsurile de siguranță în vederea prevenirii răspândirii pandemiei de coronavirus.
Amintim că, prin certificat COVID-19 se înțelege oricare din următoarele documente:
  •  certificatul de vaccinare împotriva COVID-19 cu schema completă de vaccinare (pe suport de hârtie sau în format digital); dovada imunizării este valabilă dacă au trecut cel puțin 14 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare;
  •  concluzia medicală care confirmă că persoana a suportat COVID-19, în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi (6 luni) sau un act confirmativ de prezență a anticorpilor anti-COVID-19; actul confirmativ de prezență a anticorpilor anti-COVID-19 este valabil pe durata perioadei de 90 de zile de la data efectuării investigației;
  •  rezultatul unui test diagnostic la COVID-19 (test rapid de diagnostic Ag SARS-CoV-2 efectuat cu cel mult 48 de ore înainte sau test PCR la COVID-19 efectuat cu cel mult 72 de ore înainte).

Administrația aeroportului salută decizia Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.

Salutăm această decizie și ne bucurăm să fim martorii celor mai frumoase și sincere emoții, atunci când întâmpinați sau petreceți oamenii dragi la Aeroportul Internațional Chișinău, au scris pe Facebook.

Realitatea Live

10 Ian. 2026, 17:08
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
10 Ian. 2026, 17:08 // Actual //  bani.md

Moldova se mândrește cu numeroase recorduri mondiale Guinness, atrăgând atenția lumii prin realizări unice în domeniul vinurilor, artei și culturii. Cea mai cunoscută este crama Mileștii Mici, care deține cea mai mare colecție de vinuri din lume: peste 1,5 milioane de sticle depozitate în 55 km de tuneluri subterane de calcar.

Tot în top, crama Cricova impresionează cu cea mai mare cramă subterană, întinzându-se pe 120 km de tuneluri.

Recordurile nu se opresc la vinuri. Petru Costin a stabilit un Guinness pentru cea mai mare colecție de potcoave, crescând-o de la 3.200 la peste 15.000 de piese.

Olga Buianovscaia a creat cel mai mare balon de săpun, iar Ludmila Cuptor a realizat cea mai mare pictură în apă (Ebru Art) în 2025, proiect sprijinit de Primăria Chișinău.

Moldova a impresionat și prin cifre surprinzătoare: cel mai mare consum de mere pe cap de locuitor și cea mai mare concentrație de bancomate automate.

Alte realizări includ Muzeul Băuturilor Tărice, cea mai mare clădire din lume în formă de sticlă, și somelierul Daniel Frumușachi, care a obținut și el un record Guinness, inspirând noi talente locale.

Aceste performanțe arată că Moldova nu este doar o țară mică în inima Europei, ci și un lider surprinzător în realizări culturale și gastronomice la nivel mondial.