Deschisă de Grosu și închisă de Popușoi

08 Sept. 2022, 14:34
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Sept. 2022, 14:34 // Actual //  bani.md

Sesiunea extraordinară a Parlamentului, convocată în perioada 26 august – 8 septembrie curent, s-a încheiat astăzi, după ce deputații au aprobat în lectura a doua proiectele de lege planificate pentru această perioadă, scrie realitatea.md

În cadrul celor două ședințe ale sesiunii extraordinare, Parlamentul a doptat modificări la Legea bugetului de stat, la Legea bugetului asigurărilor sociale de stat și la Legea fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală pe anul 2022.

Măsurile legislative au fost necesare în vederea susținerii populației, instituțiilor publice și agenților economici pentru a atenua impactul crizelor generate de războiul din Ucraina.

În cadrul sesiunii extraordinare, opoziția parlamentară nu a participat la nici o ședință.

Din data de 15 septembrie curent, Legislativul se va convoca în sesiunea ordinară de toamnă. Parlamentul se va întruni în ședință plenară în cadrul sesiunii ordinare la propunerea Biroului permanent, după pregătirea proiectului ordinii de zi.

Sesiunea de vară a Legislativului a fost închisă de Mihai Popușoi, deoarece președintele Legislativului, Igor Grosu se află într-o vizită oficială în Danemarca.

Realitatea Live

13 Feb. 2026, 15:00
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
13 Feb. 2026, 15:00 // Au Bani //  Grîu Tatiana

În anul 2025, veniturile agențiilor de turism și tur-operatorilor au totalizat 5,1 miliarde lei, în creștere cu 11,2% față de anul precedent, potrivit datelor Biroului Național de Statistică. Cea mai mare parte a sumelor a fost generată de călătoriile moldovenilor peste hotare – 4,8 miliarde lei (+10,9%), urmate de turismul în interiorul țării – 234,8 milioane lei (+10,5%) și de vizitele străinilor în Republica Moldova – 86,9 milioane lei (+30,7%).

Pe parcursul anului trecut, 604,1 mii de vizitatori (turiști și excursioniști) au beneficiat de serviciile agențiilor de turism și tur-operatorilor, cu 8,7% mai mult comparativ cu 2024. Dintre aceștia, 401,8 mii sunt persoane din Republica Moldova care au călătorit peste hotare (+1,2%), segment care a deținut cea mai mare pondere – 66,5% din total. Numărul străinilor care au vizitat țara prin intermediul agențiilor a ajuns la 90,5 mii (+33,8%), iar 111,8 mii de persoane au optat pentru călătorii organizate în interiorul Republicii Moldova (+22,5%).

În cazul vizitelor străinilor în țara noastră, majoritatea (95,1%) au fost excursioniști de o zi, veniți în special pentru odihnă, recreere și agrement. Cei mai mulți turiști au provenit din România (59,8% din total) și Italia (24,7%).

Călătoriile moldovenilor peste hotare au fost dominate aproape integral de vacanțele de odihnă și agrement (99,4%). Cele mai populare destinații au fost Turcia, Bulgaria, Egipt, România și Grecia. Durata medie a sejurului în străinătate s-a redus ușor, de la 6,4 zile în 2024 la 6,1 zile în 2025.

Și turismul în interiorul țării a înregistrat o creștere a numărului de participanți, însă durata medie de ședere s-a diminuat de la 11,4 la 9,6 zile. Deplasările interne au fost organizate preponderent de agențiile din municipiul Chișinău, urmate de cele din regiunile Centru și Sud. În total, în 2025 s-au înregistrat 2,7 milioane turiști-zile, cu evoluții mai accentuate pe segmentul vizitelor străinilor și al călătoriilor interne.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!