Dezamăgire la Kremlin: Europa a trecut iarna cu rezervoarele de gaz încă pline. Economisirea a prăbușit prețurile

04 Apr. 2024, 11:21
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
04 Apr. 2024, 11:21 // Actual //  bani.md

Pentru al doilea an consecutiv, țările UE încheie sezonul de iarnă cu rezerve consistente de gaze naturale.

În același timp, livrările de gaze rusești către țările UE au scăzut de cinci ori față de 2021, relatează publicația The Moscow Times.

Pe 31 martie, sezonul de încălzire s-a încheiat în toate țările UE, iar rezervele de gaze din depozite se ridică la 58,7%, ceea ce este un record.

Experții spun că astfel de rezultate record au fost obținute datorită iernilor calde din 2023 și 2024, precum și a schimbărilor radicale în sistemul de aprovizionare. Din 2023, țările UE au început să treacă la GNL (gaz lichefiat), iar în locul gazului rusesc, „combustibil albastru” este achiziționat din Statele Unite. Acum, americanii furnizează 25% din gaz rezidenților UE.

La sfârșitul anului 2023, Gazprom a furnizat în UE 28 de miliarde de metri cubi de gaz și 150 de miliarde în 2021. Dacă înainte de război Federația Rusă pompa gaze naturale către UE prin cinci conducte, acum acest lucru se face doar prin două.

Dacă din 2025 Ucraina refuză să se angajeze în tranzitul gazului rusesc, atunci UE va avea gaz doar din conducta care vine din Turcia.

În ultimii ani, prețurile gazelor în UE au scăzut de 14 ori. Dacă în august 2022 prețul futures TTF olandez era de 3.600 USD per mia de metri cubi, atunci în februarie 2024 era de 285 USD.

Încercarea lui Putin de a ”îngheța” țările UE s-a încheiat cu pierderi grele pentru Kremlin. Conform Gas Infrastructure Europe, țările UE au trecut fără probleme de sezonul de încălzire 2023/2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2025, 11:19
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Aug. 2025, 11:19 // Actual //  bani.md

Campania electorală și perioada electorală dinaintea alegerilor. Care este diferența? Codul Electoral definește clar ambele sintagme. Potrivit reglementărilor, campania electorală este perioada de activitate în care candidații desfășoară activități pentru a-i determina pe alegători să-și exprime voturile pentru ei. 

Perioada electorală reprezintă timpul cuprins între ziua când s-a stabilit data scrutinului și cea în care sunt confirmate rezultatele alegerilor, însă acest interval nu poate fi mai mare de 120 de zile. Data începerii perioadei electorale se stabilește prin hotărâre a Comisiei Electorale Centrale. 

Pentru alegerile parlamentare de pe 28 septembrie, perioada electorală a început pe 14 iulie. Până la începerea campaniei electorale, pe 29 august, vor fi desemnați și înregistrați candidații pentru funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova.  

Tot în perioada electorală se vor constitui organele electorale ierarhic inferioare, vor fi organizate instruiri pentru funcționarii electorali și alți subiecți electorali, vor fi desfășurate activități de informare pentru alegători, se vor actualiza listele electorale, se vor pregăti modelele buletinelor de vot și alte materiale necesare. 

Campania electorală va începe oficial pe 29 august.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII