Escrocherie la scară largă! Cum încearcă Elat Neocons să deposedeze de locuințe 80 de familii din Chișinău

07 Apr. 2025, 14:32
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
07 Apr. 2025, 14:32 // Actual //  bani.md

Ghenadie Osoianu, unul dintre proprietarii afectați în scandalul imobiliar de la compania „Elat Neocons”, a făcut declarații în cadrul unei conferințe de presă de la IPN. Acesta afirmă că, printr-o schemă ilegală și fără precedent în Moldova, circa 80 de proprietari riscă să rămână fără locuințele deja cumpărate și achitate în anul 2019.

Potrivit lui Osoianu, instanțele de judecată au luat decizii privind anularea tranzacțiilor de vânzare-cumpărare ale apartamentelor fără ca proprietarii acestora să fie măcar prezenți în sala de judecată.

„Ni s-au anulat actele fără să fim măcar prezenți în instanță. Este ca pe vremea lui Stalin din anii ’30. Suntem acuzați că suntem escroci, grup criminal organizat, deși nu avem statut de bănuiți sau învinuiți într-un dosar penal. E absurd”.

Proprietarul susține că la baza acestei scheme ilegale se află anularea retroactivă a bonurilor fiscale, printr-un act intern al firmei „Elat Neocons”, aprobat de o comisie formată din trei persoane: fostul director Ruslan Gurița, contabila și avocatul companiei Alesei Tighinean.

„Vă imaginați că peste trei ani după ce ați cumpărat un frigider, vânzătorul vine și vă spune că bonul fiscal e anulat pentru că banii de fapt n-au intrat în casă. Acum, extrapolați asta la apartamente. Ei vor să ne vândă apartamentele pentru a doua oară, dar deja la alt preț”, explică revoltat Osoianu.

Acesta avertizează că această practică periculoasă ar putea duce la un haos generalizat pe piața imobiliară și afectează siguranța oricărui cumpărător din Moldova, deoarece anularea retroactivă a unui bon fiscal ar putea deveni un precedent periculos.

„Oricine s-ar putea trezi mâine fără casă, doar pentru că vânzătorul a decis că plata nu a fost făcută, chiar dacă există dovezi clare ale plății. Este un atac asupra dreptului fundamental la proprietate”.

Proprietarii afectați cer intervenția urgentă a organelor de drept, inclusiv a procuraturii și a inspectoratului fiscal, care, potrivit lor, nu ar fi trebuit niciodată să permită o astfel de ilegalitate.

O ședință de judecată urmează să aibă loc pe 14 aprilie 2025 urmează o nouă ședință de judecată care ar putea lăsa alți proprietari fără locuințele deja achitate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

09 Mart. 2026, 12:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Mart. 2026, 12:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețul motorinei din Republica Moldova a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani, avertizează economistul Veaceslav Ioniță. Potrivit acestuia, pentru ziua de mâine Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit un plafon maxim de 23,59 lei pentru un litru de motorină, cel mai mare nivel înregistrat în ultimii doi ani.

Economistul menționează că un preț mai mare a fost înregistrat doar în trimestrul IV al anului 2023. În același timp, ritmul de creștere al prețului este unul dintre cele mai accelerate din ultimii ani.

„În mai puțin de trei luni, prețul motorinei a crescut cu 4,89 lei pe litru, ceea ce reprezintă cea mai mare creștere din ultimii trei ani. O creștere mai mare a fost înregistrată doar în trimestrul IV al anului 2022”, a precizat Ioniță.

Potrivit analizei sale, mai mult de jumătate din această majorare s-a produs într-o perioadă foarte scurtă. Doar în ultimele șapte zile, motorina s-a scumpit cu aproximativ 2,7 lei pe litru.

Creșterea prețurilor afectează în special sectorul agricol, în contextul în care lucrările de primăvară sunt în plină desfășurare. Potrivit economistului, agricultorii deja resimt o majorare a costurilor de achiziție a motorinei de peste 27%.

În opinia lui Ioniță, evoluțiile de pe piețele internaționale indică faptul că scumpirile ar putea continua și în zilele următoare. „Tendința internațională arată clar că în această săptămână vom asista la un adevărat maraton zilnic de creștere a prețurilor”, susține expertul.

În ceea ce privește benzina COR 95, creșterea prețurilor este mai moderată decât în cazul motorinei, însă și în acest segment trendul rămâne unul ascendent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!