Fostul premier Natalia Gavrilița a anunțat în ce monedă își păstrează avuția

09 Mart. 2024, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
09 Mart. 2024, 16:55 // Actual //  bani.md

Îmi păstrez economiile în lei am și un cont la o bancă de la Londra când am muncit în Marea Britanie, a declarat fostul premier Natala Gavrilița în cadrul emisiunii de la Rlive.

Refrindu-se la stabilitatea leului moldovenesc, acesta a spus că datele ne arată că avem o susținere din exterior, respectiv avem intrări de valută, la care se mai adaugă și remitențele. „Trebuie să ne bucurăm că avem o anumită stabilitate  și trebuie să ne gândim care sunt acele procese economice care pun exportatorii într-o poziție avantajoasă”, a punctat fostul premier.

În ultima declarație de avere, Natalia Gavrilța declara un cont bancar la maib unde deținea 124 mii de lei, dat și un cont în Marea Britanie pe care avea 5609 lire sterline.

Gavrilița are în proprietate un apartament de 52 de metri pătrați în sumă de 2,7 milioane de lei și un suv Lexus RX 350 în valoare de  17 mii de euro.

Natalia Gavrilița a demisionat din funcția de premier în data de 10 februarie 2023 și a condus din guvernul 6 august 2021. Odată cu învestirea sa, Gavrilița a reformat structura guvernamentală, fiind create 13 ministere, față de nouă câte au fost până la preluarea guvernării. Astfel, patru din ministerele preluate de Guvernul Gavrilița au fost reformate și divizate.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

16 Mai 2026, 09:29
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Mai 2026, 09:29 // Actual //  Ursu Victor

Analiștii băncii australiene ANZ Bank estimează că aurul ar putea ajunge la 6.000 de dolari pe uncie până la mijlocul anului 2027, pe fondul tensiunilor geopolitice, al inflației și al schimbărilor de politică monetară la nivel global.

Potrivit prognozei, conflictul din Golf a amplificat riscurile privind accelerarea inflației mondiale și posibilitatea menținerii unor dobânzi ridicate. În acest context, metalele prețioase au fost supuse unor presiuni în ultimele săptămâni, însă experții consideră că această situație va fi temporară.

Analiștii ANZ estimează că evoluția aurului în următoarele 12 luni va trece prin trei etape. În prima fază, scumpirea petrolului va alimenta inflația și va determina băncile centrale, în special Rezerva Federală a SUA, să amâne reducerea dobânzilor, ceea ce ar afecta negativ aurul.

Ulterior, încetinirea economiei mondiale și reducerea activității industriale ar putea afecta consumul și ar crea premisele pentru o schimbare de direcție a politicilor monetare.

În etapa finală, băncile centrale ar putea începe relaxarea politicilor monetare, ceea ce ar impulsiona cererea pentru aur, considerat un activ de refugiu în perioade de incertitudine.

Potrivit estimărilor ANZ, aurul ar putea urca până la 5.600 de dolari pe uncie până la sfârșitul acestui an și ar atinge pragul de 6.000 de dolari până la jumătatea anului 2027.

Experții mai consideră că deteriorarea situației fiscale în mai multe state, procesul de reducere a dependenței de dolar și incertitudinile geopolitice vor continua să susțină cererea pentru metalul prețios. Totodată, băncile centrale ar putea continua achizițiile de aur pentru rezervele lor, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!