(FOTO) Igor Dodon a chiulit de la prima ședință a Parlamentului. Nu a fost observat în sala Legislativului

26 Iul. 2021, 11:06
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
26 Iul. 2021, 11:06 // Actual //  MD Bani

Fostul președinte al țării, mai nou deputat socialist, ales la alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie, Igor Dodon, se pare că nu a voit să ia parte la prima ședință de constituire a Parlamentului de legislatura a XI. Acesta nu a fost zărit la prima ședința a Parlamentului, care are loc astăzi, scrie Realitatea.md.

Deocamdată nu se cunoaște motivul absenței lui Dodon de la prima ședință de constituire a ședinței Parlamentului, însă cel mai probabil acesta s-ar afla în vacanță. Cel puțin asta declara Igor Dodon în cadrul ultimei emisiuni a vologului său că urmează să ia o pauză și va reveni în luna august.

Conform amplasamentului deputaților în sala de ședință a Parlamentului, cel mai probabil, Igor Dodon, își are locul lângă Zinaida Greceanîi și Corneliu Furculiță, întrucât fotoliul era liber astăzi.

Precizăm că, astăzi, la prima ședință de constituire a Parlamentului nu s-au prezentat 10 deputați.

Realitatea Live

11 Feb. 2026, 17:20
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
11 Feb. 2026, 17:20 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Premierul Alexandru Munteanu a anunțat că, pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondul Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe Articolul IV și inițierea negocierilor pentru un nou program cu Republica Moldova.

„Pe 27 februarie, Consiliul de Directori al Fondului Monetar Internațional va discuta raportul misiunii pe articolul 4 și începerea discuțiilor asupra unui nou program cu Republica Moldova. Nu s-a făcut până nu s-a făcut, dar așteptăm vești bune din Washington D.C.”, a declarat șeful Executivului.

Anunțul vine în contextul în care precedentul program cu FMI s-a încheiat la sfârșitul lunii octombrie 2025. Republica Moldova nu a beneficiat însă de ultimele două tranșe de finanțare, în valoare totală de aproximativ 170 de milioane de dolari.

Autoritățile au recunoscut anterior că aceste fonduri nu au fost debursate din cauza neîndeplinirii unor angajamente asumate, în special pe componenta de cheltuieli bugetare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!