(FOTO) Primul troleibuz articulat din Italia a pornit la drum spre Chișinău. În curând va porni și al doilea

30 Apr. 2021, 13:39
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
30 Apr. 2021, 13:39 // Actual //  MD Bani

Primarul capitalei, Ion Ceban, a anunțat pe pagina sa de Facebook că primul troleibuz articulat, modern, procurat de la o companie din Italia, a pornit spre Chișinău.
Troilebuzul ar putea ajunge la Chișinău la finele săptămânii viitoare, după care vor urma verificările tehnice și rodajul. De asemenea, potrivit primarului, cel de-al doilea troleibuz articulat din Italia, urmează să pornească la drum, luni.

Troleibuzele sunt din anul 2014, au un parcurs de 200 km. Unitățile de transport au fost procurate cu 50.000 euro.
Troleibuzele procurate din Italia dispun de:

  • podea coborâtă pe toată lungimea salonului;
    sisteme de condiționare a aerului;
    propulsie autonomă;
    caroserie cu protecție corozivă.

De asemenea, consumul de energie electrică a unităţilor de transport noi este mai mic decât al troleibuzelor vechi care circulă actualmente pe străzile din Chişinău.
În prezent, RTEC dispune de 392 troleibuze, inclusiv 18 articulate, 6 unități articulate de model ZiU și IuMZ au fost produse în anii 1995-1996, având o perioadă de exploatare de 25-26 ani, respectiv sunt învechite şi prezintă pericol pentru călători.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!