FOTO, VIDEO Asociația A.S.I.C.S. a oferit câte 1000 de lei pentru alți 100 de veterani de război

31 Mai 2023, 12:30
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
31 Mai 2023, 12:30 // Actual //  MD Bani

Asociația pentru Susținerea Inițiativelor Comunitare și Sportului continuă să fie alături de veteranii de război din Republica Moldova. Și de data aceasta 100 de foști ostași din diferite regiuni ale țării au primit un suport financiar în valoare de 1 000 de lei pentru fiecare. Donația a fost oferită prin intermediul Fundației pentru Susținerea Veteranilor și Pensionarilor din Republica Moldova.

„În comun cu partenerul nostru, Fundația pentru Susținerea Veteranilor și Pensionarilor din Republica Moldova, am selectat 100 de beneficiari care vor primi un suport material de 1 000 de lei pentru fiecare. Sperăm că acești bani o să vă ajute acolo unde aveți nevoie”, a menționat președintele Consiliului A.S.I.C.S., Alexandru Gîscă.

[bzplayer youtube=”https://youtu.be/lNvxHQpxXiw” muted=”false”]

Printre cei prezenți în sală a fost și Ionela Popovici, mama unui ostaș căzut în luptă. Pensionara, cu un nod în gât, a povestit despre tragedia prin care a trecut familia sa.

„Fiul meu și-a dat viața la războiul din Transnistria, în 1992. A fost o tragedie mare pentru că l-au lăsat sub soare. A stat 4 zile cu capul spart, într-un lac de sânge. Chiar în sala asta, de când stau și văd fiecare persoană care trece prin ochii mei, mă întreb oare cum ar fi arătat fiul meu”, a povestit femeia îndurerată.

Veteranii de război consideră că acest ajutor este indispensabil pentru ei, având în vedere că se confruntă cu multe probleme de sănătate. Președintele Fundației pentru Susținerea Veteranilor și Pensionarilor din Republica Moldova a apreciat pozitiv și aportul oferit de autorități în acest sens.

„Vreau să vă aduc la cunoștință că prin decizia președintelui Parlamentului, Igor Grosu, a fost oferită o alocație unică de 2 500 de lei la 20 000 de veterani. Această alocație a fost de 50 de milioane de lei. Este o susținere importantă pentru veteranii de război și familiile celor căzuți. Anul acesta, alocațiile erau de 750 de lei, însă comandantul suprem, Maia Sandu, a înaintat propunerea ca să fie majorată cu 250 de lei. Acest lucru a permis ca acum veteranii de război să primească lunar câte 1000 de lei. Apreciez susținerea statului în acțiunile date”, a punctat Victor Alerguș, cavalerul Ordinului Ștefan cel Mare.

Totodată, până la sfârșitul anului, mai mult de 1 000 de veterani vor primi suport din partea Asociației A.S.I.C.S., bugetul alocat fiind de 1 200 000 de lei.

Realitatea Live

02 Sept. 2025, 17:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Sept. 2025, 17:39 // Actual //  Ursu Victor

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a propus Slovaciei să sisteze livrările de gaze și energie electrică către Ucraina, ca măsură de răspuns la atacurile armatei ucrainene asupra conductei de petrol „Drujba”. Declarația a fost făcută în cadrul unei întâlniri cu premierul slovac Robert Fico, transmite TASS.

„Ucraina primește un volum semnificativ de resurse energetice prin vecinii săi din Europa de Est. Închideți livrările de gaze pe rute de revers, opriți livrările de electricitate și ei vor înțelege imediat că există limite în încălcarea intereselor altora”, a afirmat Putin.

Robert Fico a anunțat că va ridica subiectul securității conductei „Drujba” la discuțiile pe care le va avea cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, pe 5 septembrie.

Slovacia este unul dintre principalii furnizori de gaze pentru Ucraina prin sistemul de revers. În februarie 2025, Kievul a importat 7,3 milioane m³ de gaze din Slovacia, 7,1 milioane m³ din Ungaria și 1,8 milioane m³ din Polonia. De asemenea, Slovacia se numără printre cei mai mari exportatori de energie electrică către Ucraina. În martie, Kievul a importat 272 GWh de electricitate, dintre care 19% din Slovacia, 42% din Ungaria, 18% din Polonia și 16% din România.

Conducta de petrol „Drujba”, prin care Slovacia și Ungaria continuă să primească petrol rusesc, a fost atacată de patru ori în august de către armata ucraineană pe teritoriul Rusiei. În trei cazuri, atacurile au dus la întreruperea temporară a livrărilor. În replică, premierul ungar Viktor Orbán l-a acuzat pe Zelenski de „șantaj”, după ce liderul ucrainean a sugerat că existența conductei depinde de poziția Budapestei în negocierile privind aderarea Ucrainei la UE.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII