Galina Dodon înghite noduri pentru lăcomia soțului! Lovitură în moalele capului. Procurorii i-au înaintat învinuirea

16 Iun. 2022, 15:57
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Iun. 2022, 15:57 // Actual //  bani.md

Astăzi, procurorii anticorupție i-au înaintat învinuirea doamnei Galina Dodon. Acesteia i se incriminează săvârșirea infracțiunii de complicitate la îmbogățirea ilicită, manifestată prin contribuirea la deținerea de către soțul acesteia Dodon Igor, personal și prin persoane terțe a bunurilor în valoare de peste 21 milioane lei, ceea ce depășește substanțial veniturile declarate în sumă de peste 3 milioane lei, cu 18,2 mil. de lei. Precizăm că, aceste sume se raportează la perioada februarie 2014-octombrie 2021”, a declarata purtătoare de cuvânt a Procuraturii Generale, Mariana Cherpec.

Potrivit ei, în cadrul audierilor în calitate de învinuită, Galina Dodon, vina nu și-a recunoscut în săvârșirea infracțiunii incriminate, refuzând să facă careva declarații referitor la circumstanțele cazului investigat.

Totodată, procurorul de caz a aplicat în privința acesteia măsura preventivă sub formă de obligare de a nu părăsi țara pe un termen de 60 zile.

Galina Dodon a făcut primele declarații după audierile de la Procuratură. Fosta primă-doamnă susține că este acuzată că ar fi complice în dosarul de îmbogățire ilicită, în care este vizat și soțul său.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2025, 13:26
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
18 Aug. 2025, 13:26 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Rusia a atacat din nou infrastructura energetică a Ucrainei, vizând în noaptea de 18 august un terminal petrolier din regiunea Odesa. Ținta a fost un obiectiv al companiei petroliere azere SOCAR, potrivit autorităților locale și presei ucrainene.

Guvernatorul militar al regiunii Odesa, Oleg Kiper, a confirmat că atacul cu drone a provocat un „incendiu puternic”, pentru stingerea căruia a fost mobilizat un tren special al companiei „Ukrzaliznytsia”.

Conform publicației azere Minval, toate cele 17 rezervoare de combustibil, stația de pompare, spațiile tehnice și operatorii au fost distruse. În depozit se aflau peste 16 mii de metri cubi de combustibil. Dimensiunea pagubelor este în curs de evaluare, iar lucrările de reparație au început de urgență.

Atacul reprezintă a doua lovitură majoră în mai puțin de 10 zile asupra aceleiași baze SOCAR din localitatea Ustovo, regiunea Odesa. Pe 8 august, drona rusească a distrus parțial terminalul, iar cu două zile mai devreme fusese atacată și stația de comprimare „Orlovka”, prin care Ucraina primește gaze azere prin gazoductul transbalcanic.

Loviturile repetate asupra infrastructurii energetice azere din Ucraina au tensionat relațiile dintre Moscova și Baku. După atacurile anterioare, președintele Ilham Aliev a început să ia în calcul posibile livrări de armament către Ucraina, în timp ce Azerbaidjanul a anunțat și o nouă tranșă de 2 milioane de dolari pentru ajutor umanitar destinat Kievului.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII