Gaz scump și la iarnă! ANRE recunoaște: Nu vom umbla la tarif

29 Iul. 2025, 13:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Iul. 2025, 13:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Directorul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Alexandru Ursu, a declarat că, în acest moment, nu sunt necesare intervenții asupra tarifului la gaz pentru consumatorii finali, în contextul prognozelor pentru ultimul trimestru al anului.

„La moment, reieșind din informația pe care o avem, nu sunt necesare ajustări ale tarifului. Facem actualizări în mod permanent și sperăm că nu va fi nevoie de vreo intervenție, atâta timp cât Energocom reușește să achiziționeze volume suficiente de gaze naturale”, a declarat Ursu.

Potrivit acestuia, menținerea stabilității tarifare este condiționată în mod direct de capacitatea companiei de stat de a se încadra în prognoza de preț pentru trimestrul IV al anului 2025. „Este foarte important ca procurările de gaze să se încadreze în această prognoză”, a subliniat șeful ANRE.

În prezent, tariful la gaz pentru populație este de 16,742 lei/m³ (cu TVA inclus), iar ultima majorare a avut loc în decembrie 2024, când prețul a crescut cu 3,16 lei, echivalentul unei scumpiri de 27,5%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

28 Ian. 2026, 17:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Ian. 2026, 17:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat că prima tranșă de 270 de milioane de euro din pachetul de asistență financiară promis de Uniunea Europeană nu a fost cheltuită prin bugetul de stat, ci a fost direcționată către proiecte și instituții care implementează programe în beneficiul Republica Moldova.

Întrebat în ce scopuri au fost utilizați banii, ministrul a precizat că este vorba, în principal, de granturi destinate studiilor, pregătirilor și proiectelor, care nu sunt reflectate ca cheltuieli directe în bugetul de stat. „Ele nu vin direct în buget. Vin în beneficiul țării, dar prin instituțiile care implementează proiecte”, a explicat Gavriliță.

Șeful de la Finanțe a menționat că nu deține toate detaliile tehnice privind distribuirea fondurilor, însă a subliniat că informațiile complete pot fi furnizate de instituțiile responsabile, inclusiv la solicitarea Parlamentul Republicii Moldova. „Colegiile au pregătirea necesară și vor oferi detalii atunci când acestea vor fi cerute”, a adăugat ministrul.

Potrivit lui Gavriliță, prima tranșă de 270 de milioane de euro a fost transferată și a intrat pe conturile Ministerul Finanțelor la data de 11 iunie. Asistența face parte din pachetul financiar mai amplu anunțat de Uniunea Europeană, în valoare totală de 19 miliarde de euro, destinat sprijinirii Republicii Moldova.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!