Gazprom vrea să majoreze rezervele de gaze din capacitățile de stocare din Rusia

19 Mai 2023, 09:41
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
19 Mai 2023, 09:41 // Actual //  bani.md

Compania Gazprom (Rusia) a anunţat că intenţionează în următoarea iarnă să majoreze rezervele de gaze naturale în capacităţile interne de stocare la un nivel record, în condiţiile declinului producţiei şi al exporturilor.

Rezervele operaţionale de gaze în facilităţile subterane de stocare ar urma să ajungă la 72,842 miliarde metri cubi, cu o capacitate zilnică maximă de 858,8 milioane metri cubi

Livrările Gazprom au scăzut la 67 milioane metri cubi pe zi, în perioada 1-15 mai 2023, de la 75,6 milioane metri cubi pe zi în luna aprilie, notează Agerpres, potrivit calculelor Reuters.

Gazprom, care nu mai publică statistici privind propriile exporturi, nu a răspuns solicitărilor Reuters de a comenta datele.

Livrările totale de gaze ruseşti via Ucraina şi gazoductul TurkStream, singura rută rămasă pentru combustibilul trimis din Rusia către Europa, au ajuns luna aceasta la aproximativ un miliard metri cubi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

31 Mart. 2025, 13:47
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Mart. 2025, 13:47 // Actual //  bani.md

Pe 3 aprilie 2025, la Chișinău, se va desfășura cel mai important eveniment B2B destinat retailerilor, producătorilor de bunuri alimentare, băuturi și produse nealimentare, distribuitorilor și altor companii de pe lanțul logistic din Republica Moldova. Conferința va avea loc la Digital Park și va reuni peste 250 de participanți, oferind o platformă unică pentru schimbul de experiență, discuții despre tendințele cheie și stabilirea unor noi relații de afaceri.

Agenda evenimentului include sesiuni tematice despre:

  • dinamica retailului modern și tendințele de consum din Moldova;
  • provocările legate de concurență și practici comerciale;
  • perspectivele pentru sectorul HoReCa și comerțul tradițional;
  • strategiile de creștere și diferențiere ale marilor jucători de pe piață;
  • tendințele europene în retailul modern.

Printre speakerii anunțați se numără: Maria Hurduc (Modern Buyer), Angela Cijevschi (Xplane), Alexei Gherțescu (Consiliul Concurenței), Oana Lungu (Kaufland), Liuba Birina (METRO Moldova), Ludmila Gogu (Rogob), Dumitru Slonovschi (Magenta Consulting), Francesco Sanna (Casa Rinaldi) și Sebastian Rennack (Aletos Advisory), alături de alți lideri din domeniu.

Programul începe la ora 08:00 cu sesiuni de networking și se încheie la ora 17:30 cu o degustare de vinuri oferită de partenerul Rădăcini. Evenimentul este organizat de platforma Modern Buyer și susținut de companii precum Nestlé, Moldindconbank – Mastercard, Kaufland, METRO, KeysFin și altele.

Locație: Digital Park, strada Mihai Viteazul 15, Chișinău

Data: Joi, 3 aprilie 2025

Ora: 08:00 – 17:30

 
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | Exercițiu de simulare a procesului legislativ din Parlamentul European
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | PREȘEDINTELE CEHIEI, PETR PAVEL, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA CHIȘINĂU
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | FEROVIARII AU IEȘIT DIN NOU LA PROTEST ÎN FAȚA GUVERNULUI ȘI PREȘEDINȚIEI
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | NOUA MINISTRĂ A DEZVOLTĂRII ECONOMICE ȘI DIGITALIZĂRII A DEPUS JURĂMÂNTUL
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | SALVATORII ATENŢIONEAZĂ DESPRE PERICOLELE INCENDIILOR DE VEGETAŢIE
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ
NO COMMENT | INTERVENŢIA POMPIERILOR LA LICHIDAREA INCENDIULUI DIN CAPITALĂ