Generalului rus Roman Kutuzov, ciuruit de gloanțe. Ucrainenii au publicat imagini cu trupul acestuia

06 Iun. 2022, 10:42
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
06 Iun. 2022, 10:42 // Actual //  bani.md

Moscova a mai pierdut un general în Ucraina – al 11-lea în acest război. Generalul-maior Roman Kutuzov, comandantul Armatei a 5-a, a fost ucis în luptele din estul țării. Armata ucraineană a publicat ca dovadă fotografia cu trupul acestuia.

Informația a fost publicată și de presa rusă, care îl prezintă drept un erou. Precizează că ultima lui bătălie a fost în raionul Popasna, din Lugansk, unde ar fi condus personal o unitate de luptă.

Rusia a pierdut un număr mare de ofițeri de rang înalt în invazia declanșată de Vladimir Putin.

Pe lângă cei 11 generali, cel puțin 49 de colonei au fost uciși în războiul cu Ucraina. Soldații morți ar fi peste 30.000, potrivit forțelor ucrainene.

Dinspre Moscova, care ținea decesele militarilor secret chiar și pe timp de pace, nu a mai venit un bilanț oficial al trupelor pierdute din 25 martie.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

16 Aug. 2025, 13:25
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2025, 13:25 // Actual //  Ursu Victor

Președintele SUA, Donald Trump, a decis să nu introducă, deocamdată, noi sancțiuni împotriva Rusiei și a partenerilor săi comerciali, după întrevederea avută cu liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.

„Având în vedere ce s-a întâmplat astăzi, cred că nu este nevoie să mă gândesc la asta acum. Poate peste două-trei săptămâni, dar în prezent nu avem nevoie să luăm o astfel de decizie”, a declarat Trump pentru Fox News.

Liderul american a subliniat că discuțiile cu Putin au fost „foarte bune” și le-a descris drept „o întâlnire caldă”. „Cred că suntem foarte aproape de un acord”, a adăugat el, precizând că președintele rus nu doar că sprijină ideea păcii în Ucraina, dar „vrea ca aceasta să se întâmple”.

Trump a afirmat că acum încetarea focului și soluționarea pașnică depind de președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, căruia i-a recomandat să încheie o înțelegere cu Moscova.

Anterior întrevederii cu Putin, Trump avertizase că, în cazul în care Rusia va refuza să oprească războiul din Ucraina, vor urma „consecințe foarte serioase”. Totodată, el a sugerat că, în cazul unui progres real al negocierilor, ar putea fi organizată o reuniune trilaterală cu participarea lui Zelenski.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII