Ipoteca la maib în euro sau dolari? Acum tu alegi!

01 Iun. 2022, 10:34
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
01 Iun. 2022, 10:34 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

A venit momentul să ai propria locuință sau vrei o casă mai spațioasă? Maib îți este alături cu o nouă ofertă ipotecară, destinată celor care primesc salariul în valută străină! Acum, tu alegi în ce valută să obții finanțarea: dolari sau euro.

Cu noul credit ipotecar în valută străină ai acces la finanțare cu costuri mici:

  •  Suma maximă – până la 2 200 000 de lei (echivalentul în euro/dolari);
  • Perioada de creditare – până la 25 de ani;
  • DAE – de la 5,93%;
  • Finanțare până la 100% din costul locuinței.

De exemplu, pentru creditul în valoare de 30 000 de euro, contractat pe o perioadă de 20 ani, vei rambursa lunar circa 211 euro, DAE va fi 5,93%.

Simplu de obținut…

  1. Activezi oficial în străinătate de cel puțin 12 luni și ai un salariu minim de 1000 de euro;
  2. Activezi cel puțin 12 luni într-o companie cu capital străin din Moldova, iar în contractul de muncă este indicat salariul în valută străină de minimum 3 000 de euro/dolari.

…ușor de rambursat:

 Ipoteca o obții în valuta dorită;

  1. Rata lunară rambursezi în valută, în care ai contractat creditul.

Aplică online pentru credit sau vino la Centrul ipotecar maib de pe strada Vasile Alecsandri, 115. Echipa maib îți va oferi exact ceea ce ai nevoie pentru a-ți cumpăra imediat locuința mult dorită.

Cel mai frumos loc e acasă, iar la maib e simplu și ușor să obții propria casă.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

 

Realitatea Live

17 Ian. 2026, 11:46
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
17 Ian. 2026, 11:46 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova ar putea ajunge, pentru prima dată în istoria sa, la un acord cu Fondul Monetar Internațional care să nu prevadă finanțare directă, ci să fie axat pe evaluarea reformelor și consolidarea credibilității statului. Declarațiile au fost făcute de ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, în cadrul emisiunii Exclusiv TV.

Potrivit ministrului, tradițional, relația Moldovei cu FMI a fost asociată cu reforme în schimbul finanțării, însă situația s-a schimbat. În prezent, țara se află într-o etapă în care finanțarea oferită de Uniunea Europeană este suficientă pentru investiții, iar împrumuturile pentru cheltuieli curente nu mai sunt necesare. „Pentru investiții avem bani suficienți. Pe cheltuieli curente nici nu trebuie să ne împrumutăm”, a subliniat Gavriliță.

Ministrul a explicat că există trei tipuri de acorduri cu FMI: acorduri cu finanțare, acorduri cu posibilitatea de finanțare în caz de criză și acorduri fără finanțare, axate pe reforme și recomandări. Un astfel de acord, chiar fără bani, funcționează ca o garanție pentru alți parteneri externi, oferind o evaluare pozitivă a responsabilității și angajamentului statului.

„Există probabilitatea să ajungem la un acord cu FMI fără finanțare, dar care să conțină un ‘diagnostic’ clar: ce trebuie să funcționeze, ce trebuie îmbunătățit și cum. Acest lucru ne ajută în relația cu Uniunea Europeană, cu băncile internaționale și cu alți parteneri”, a menționat ministrul Finanțelor.

Totodată, Andrian Gavriliță a anunțat că, în următorii ani, Republica Moldova ar putea ieși pe piața internațională a eurobondurilor, ceea ce ar reprezenta un nou pas de maturizare economică. „Cel mai probabil, suntem ultima țară din Europa sau dintre statele candidate care nu este prezentă pe piața eurobondurilor. Trebuie să mergem în această direcție și să ne pregătim”, a afirmat oficialul.

Ministrul a subliniat că reacția pieței la comportamentul Guvernului va spori responsabilitatea autorităților, iar existența unui datorii tranzacționate pe piață va oferi o imagine reală a Moldovei pentru investitori și mediul de afaceri european. În plus, acest lucru ar putea deschide accesul companiilor moldovenești la finanțare externă.

În context social, Gavriliță a accentuat necesitatea creșterii gradului de ocupare a forței de muncă. Potrivit acestuia, mai puțin de jumătate din populația aptă de muncă este încadrată în câmpul muncii, iar statul trebuie să stimuleze dorința și capacitatea oamenilor de a lucra. „Statul trebuie să ajute copiii, persoanele cu dizabilități și vârstnicii. Cei care pot munci trebuie să fie parte a pieței muncii, să plătească taxe și să participe activ la economie”, a declarat ministrul.

În concluzie, șeful de la Finanțe a subliniat că principala provocare a Republicii Moldova nu mai este lipsa banilor pentru investiții, ci capacitatea de a le implementa rapid și eficient. „Cheltuielile curente și salariile trebuie acoperite din venituri proprii. Nu avem dreptul să le finanțăm din datorii”, a punctat Andrian Gavriliță.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!