Luna lui Eminescu: „COPILĂ, ANGEL DE ÎNĂLŢARE …”

21 Ian. 2023, 09:30
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
21 Ian. 2023, 09:30 // Actual //  MD Bani

Grupul de presă „Realitatea” și „Vinul Muzical Mihai Eminescu” de la Mileștii Mici a lansat, duminică, 15 ianuarie curent, campania „Luna lui Eminescu”, ziua în care s-a născut și în care moldovenii îl comemorează.

COPILĂ, ANGEL DE ÎNĂLŢARE …

COPILĂ, ANGEL de înălţare
Lipeşte-ţi sînul de capul meu,
Dispare lumea de sub picioare
Mergînd la dreapta lui Dumnezeu.
Să-ţi moiu în flacări aripa-ţi albă,
Fruntea ta blondă în rece-eter,
Faţa-n lumina serii rozalbă,
O cîntec dulce sortit de cer.
Dulce copilă, suflet de rouă,
Inima de aur, ochiu de senin,
Răpeşte-mi viaţa, dă-mi alta nouă,
Varsă amorul într-al meu sîn.

Amintim că Realitatea.md și Bani.md vor publica zilnic o poezie din creația marelui nostru poet.

Vă invităm nu doar să le citiți, dar să și le recitați sau cântați și să le descărcați pe pagina de Facebook sau Instagram Realitatea. Cele mai reușite creații vor fi premiate cu plasarea pe albumul muzical „Vin Muzical Mihai Eminescu”.

Împreună cu Mileștii Mici, într-un omagiu, creatorului limbii noastre moderne.

* Vinul Muzical este o inovație care combină 2 tradiții și produse: Muzica și Vinul. Muzica noastră legendară e atașată de sticla de vin printr-un Qr Code, la scanarea căruia se deschide un playlist pe care îl puteți audia gratuit.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 17:59
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
15 Ian. 2026, 17:59 // Actual //  Grîu Tatiana

Piața criptomonedelor a rămas pe plus joi, 15 ianuarie, iar bitcoin a transmis semnale considerate „neobișnuite” în actuala fază de revenire, potrivit unei analize citate de presa internațională. Spre seară, datele bursei OKX indicau o creștere de peste 2% în ultimele 24 de ore, până în jurul nivelului de 96 987 de dolari.

Pe verde au fost și alte monede majore. Ethereum s-a apreciat cu peste 2%, până la aproximativ 3.370 de dolari, în timp ce XRP și Solana au urcat ușor, fiind tranzacționate în jurul a 2,1 dolari, respectiv 145 de dolari. BNB a câștigat peste 1%, până în zona de 942 de dolari.

Potrivit Cointelegraph, impulsul ascendent al bitcoin se menține, iar prețul a continuat să atingă noi maxime în ultimele circa două luni, apropiindu-se de pragul de 98 000 de dolari. Datele de piață arată că presiunea la cumpărare rămâne dominantă, iar trendul nu indică, deocamdată, semne clare de slăbire.

Pe intervale mai scurte, mișcarea prețului sugerează întărirea impulsului, corecțiile succesive formând minime mai ridicate decât cele anterioare. Un tablou similar a fost observat și săptămâna trecută, când bitcoin a coborât pentru scurt timp spre zona de 90 000 de dolari, după care a revenit rapid în creștere.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!