Ministra Agriculturii, pusă la zid! Va trebui să explice dezastrul din ramură în fața deputaților

20 Mart. 2025, 19:54
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Mart. 2025, 19:54 // Actual //  Ursu Victor

PSRM a înaintat o moțiune simplă împotriva ministrei Agriculturii, Ludmila Catlabuga
Deputatul Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), Radu Mudreac, a prezentat în Parlament o moțiune simplă împotriva ministrei Agriculturii și Industriei Alimentare. El a acuzat-o de gestionarea deficitară a sectorului agroalimentar și lipsa unor politici eficiente pentru asigurarea securității alimentare a populației.

Potrivit lui Mudreac, sectorul agroalimentar, care contribuie cu peste 14% la PIB și cu peste 45% la exporturile țării, se află într-o criză profundă, iar autoritățile nu iau măsuri concrete pentru a-l susține.

„Pentru prima dată de la independență, Republica Moldova, cunoscută pentru solurile sale fertile și oamenii harnici, se confruntă cu probleme grave în asigurarea securității alimentare. Dezvoltarea sectorului agroalimentar nu pare a fi o prioritate pentru actuala conducere, iar acest lucru afectează direct populația. Situația este critică și necesită acțiuni urgente”, a declarat Mudreac în plenul Parlamentului.

Moțiunea simplă urmează să fie dezbătută și supusă votului în Parlament, iar în cazul adoptării, aceasta ar putea duce la revocarea ministrei din funcție.

Realitatea Live

21 Nov. 2025, 11:44
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Nov. 2025, 11:44 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Piața creditării a înregistrat o încetinire în luna octombrie 2025, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Volumul total al creditelor noi acordate a constituit 7,04 miliarde lei, în scădere cu 2,7% față de luna precedentă. Cele mai solicitate împrumuturi rămân cele în moneda națională, care au reprezentat 71,1% din total, însumând 5,0 miliarde lei, însă și acestea s-au redus cu 3,6% față de septembrie.

Din perspectiva termenelor, creditele acordate pe 2–5 ani au dominat structura portofoliului, având o pondere de 53,7%, iar împrumuturile pentru persoanele juridice cu aceste maturități au reprezentat 32,7% din totalul creditelor noi.

Rata medie nominală la creditele în lei a continuat să se ajusteze în jos, diminuându-se cu 0,13 puncte procentuale până la 9,22%, în timp ce dobânzile la creditele în valută s-au majorat ușor, cu 0,10 p.p., ajungând la 5,26%.

În luna raportată, persoanele fizice au contractat împrumuturi în volum de 2,43 miliarde lei, în scădere cu 2,2% față de septembrie. Din acest total, 61,6% au fost credite de consum. Majoritatea acestor împrumuturi — 1,34 miliarde lei — au fost acordate în lei, cu maturități între 2 și 5 ani.

Creditele imobiliare au deținut 37,9% din totalul creditelor contractate de populație și au fost accesate preponderent în moneda națională. Rata medie la creditele de consum în lei a coborât ușor la 11,02% (–0,05 p.p.), iar cea pentru creditele imobiliare a scăzut la 8,17% (–0,04 p.p.).

Persoanele juridice au contractat în octombrie credite în valoare totală de 4,48 miliarde lei, cu 3,9% mai puține față de luna precedentă. Societățile comerciale nefinanciare au reprezentat principala categorie de clienți corporativi, cu o pondere de 94,1% în totalul creditelor noi acordate companiilor, echivalentul a 59,9% din totalul creditelor noi la nivelul întregii economii.

Rata medie la creditele pentru companii în moneda națională a scăzut semnificativ, cu 0,29 p.p., până la 8,46%, în timp ce rata aferentă creditelor în valută a crescut la 5,26%, marcând o ajustare pozitivă de 0,10 p.p.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII