Moldovagaz – elevul silitor. A achitat factura pentru gazul livrat de Gazprom

14 Dec. 2021, 09:11
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Dec. 2021, 09:11 // Actual //  bani.md

Moldovagaz a transferat în întregime către Gazprom plata pentru gazele naturale consumate în luna noiembrie curent, anunță compania moldovenească.

În prezent, compania este focusată asupra acumulării plăților pentru prima jumătate a lunii decembrie, inclusiv celor în avans din partea agenților economici. În context, Moldovagaz îndeamnă consumatorii săi casnici și noncasnici să achite volumele de gaze facturate în termeni stabiliți”, mai spune compania.

În data de 22 noiembrie, Gazprom anunța că Republica Moldova riscă să rămână fără gaz în cazul în care timp de 48 de ore nu-și achită plata pentru gazul consumat în luna octombrie și noiembrie în sumă de 74,2 mil. USD circa 1,5 miliarde de lei.

Ulterior, la 26 noiembrie, Guvernul a alocat cei 1,3 miliarde de lei Energocom, care a preluat datoria Termoelectrica către Moldovagaz. Banii alocați au fost utilizați de Energocom pentru stingerea datoriei furnizorului de căldură din perioada anilor 2002 – 2008, dar și a plății pentru gazului din luna octombrie și noiembrie.

Chișinăul a trecut în luna octombrie printr-o criză a gazelor când a expirat contractul de livrare cu Gazprom și a fost redusă cantitatea de gaze cu 35%. În rezultat, autoritățile moldovene au cumpărat gaz de la mai multe companii străine. Concernul rus insista pe prețurile de piață, care în prezent sunt de circa 1000 USD pentru mia de metri cubi. Însă în rezultatul intervenției oficialilor occidentali, Moscova a ajuns la un compromis cu Chișinăul, la un preț de 450 USD pentru mia de metri cubi.

Realitatea Live

21 Mai 2025, 11:46
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
21 Mai 2025, 11:46 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

În luna aprilie 2025, gradul de acoperire a cererii nete de valută din partea agenților economici prin oferta netă de valută de la persoanele fizice a crescut la 91,8%, față de de indicatorul de 88,6% din luna martie, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM).

Conform BNM, oferta netă de valută de la populație a înregistrat o creștere de 65,3 milioane euro, adică +30,4%, atingând valoarea de 280,3 milioane euro. În paralel, cererea netă de valută din partea agenților economici a crescut cu 62,5 milioane euro (+25,8%), până la 305,2 milioane euro.

Pe fundalul unei dinamici echilibrate între cerere și ofertă, BNM nu a intervenit pe piața valutară în luna aprilie, lăsând mecanismele pieței să funcționeze liber.

78,3% din oferta netă de valută de la persoanele fizice a fost constituită din euro și confirmă în continuare preferința populației pentru moneda unică europeană.

În ceea ce privește evoluția cursului valutar, leul moldovenesc s-a apreciat ușor față de euro, cu 0,2% în medie, ajungând la un curs de 19,5394 MDL/EUR. La final de lună, aprecierea cumulată a fost de 0,6% față de luna martie.

Comparativ cu anul trecut (ianuarie-aprilie), oferta netă a crescut cu 18,8%, până la 909,9 mil. EUR. Cererea netă a crescut cu 24,3%, până la 1 047,2 mil. EUR, iar gradul de acoperire s-a diminuat pe medie la 86,9%, față de 90,9% în perioada similară a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO