Moldovatransgaz a fost desemnată entitate de echilibrare pentru sistemul de gaze

24 Mai 2021, 07:25
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
24 Mai 2021, 07:25 // Actual //  MD Bani

SRL ”Moldovatransgaz” a fost desemnat în calitate de Entitate de echilibrare a sistemului de gaze naturale din zona de echilibrare a Republicii Moldova.

O decizie în acest sens a fost luată de Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE).

Funcțiile antității de echilibrare

  • asigurarea echilibrului în zona de echilibrare a Republicii Moldova
  • încheierea contractelor de echilibrare
  • operarea Punctului virtual de tranzacționare
  • echilibrarea comercială a portofoliilor de echilibrare
  • prezentarea informațiilor privind transparența pe piața angro și în zona de echilibrare.

Entitatea de echilibrare urmează să elaboreze un Plan de acțiuni privind implementarea prevederilor Regulilor pieței gazelor naturale aprobate prin Hotărârea ANRE nr. 534/2019 și Codului rețelelor de gaze naturale aprobat prin Hotărârea ANRE nr. 420/2019, în partea ce ține de echilibrare.

12 Mai 2026, 16:55
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
12 Mai 2026, 16:55 // Actual //  Grîu Tatiana

Lucrările la podul peste Prut de la Ungheni au ajuns la aproape 50%, iar construcția intră acum într-o nouă etapă de execuție. Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale anunță că primul lot de tablier metalic, elementul care va susține partea carosabilă a podului, a ajuns pe șantierul de pe malul Republicii Moldova.

În următoarea perioadă, pe șantier vor fi aduse și alte patru tronsoane de tablier metalic, transportate în cadrul a zece curse.

Potrivit autorităților, pe ambele maluri ale Prutului au fost deja finalizate lucrările de forare a piloților, precum și construcția culeelor și a pilelor podului. În același timp, pe partea română a început montarea tablierului.

Podul peste Prut de la Ungheni va avea o lungime de 261 de metri și va asigura conexiunea Republicii Moldova la Autostrada Unirii A8 și la rețeaua europeană de transport.

Deschiderea circulației pe noul pod este planificată pentru toamna acestui an.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!