Moldovenii, datori vânduți la Moldovagaz! Răuplatnicii au creanțe de aproape jumătate de miliard de lei

17 Oct. 2023, 10:04
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
17 Oct. 2023, 10:04 // Actual //  bani.md

Astăzi, SA „Moldovagaz” a emis un comunicat cu privire la creșterea semnificativă a datoriilor consumatorilor finali pentru gazele naturale furnizate. Conform datelor la 15 octombrie 2023, datoria totală s-a ridicat la suma de 485,723 milioane lei.

Din această sumă, 203,583 milioane lei reprezintă obligațiile întreprinderilor din complexul termoenergetic al țării, cu 103,583 milioane lei datorate SA „Termoelectrica” și 100 milioane lei către SA „CET-Nord”. Consumatorii noncasnici au acumulat o datorie de 155,641 milioane lei, în timp ce consumatorii casnici au o datorie de 126,499 milioane lei.

Această situație de datorie poate pune în pericol capacitatea SA „Moldovagaz” de a-și îndeplini obligațiile financiare către furnizorii săi, având un impact direct asupra achitării la timp a gazelor naturale utilizate. Pentru a evita acumularea unei datorii mai mari și pentru a asigura respectarea angajamentelor financiare, SA „Moldovagaz” solicită consumatorilor finali să-și achite restanțele pentru gazele naturale furnizate înaintea începerii sezonului de încălzire.

În caz contrar, SA „Moldovagaz” avertizează că vor lua măsuri drastice, inclusiv deconectarea instalațiilor de gaze naturale ale consumatorilor debitori și sesizarea instanței de judecată în vederea recuperării forțate a datoriilor acumulate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Oct. 2025, 16:39
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
21 Oct. 2025, 16:39 // Actual //  Ursu Victor

Ministra Finanțelor, Victoria Belous, a explicat cauzele creșterii prețurilor la locuințe din Chișinău și a dat asigurări că nu există riscuri iminente pentru beneficiarii programului „Prima Casă Plus”, chiar dacă pe piață se observă o tendință de scumpire a apartamentelor.

„Vreau să liniștesc spiritele și să menționez că nivelul de executare și onorare a obligațiilor contractate de persoanele fizice este unul bun în Republica Moldova. Cei care se creditează își onorează obligațiile”, a declarat Belous, răspunzând la întrebările jurnaliștilor privind posibile falimente în rândul debitorilor, scrie REALITATEA.

Potrivit ministrei, majorarea prețurilor la locuințe este un fenomen complex, cauzat de creșterea costurilor în sectorul construcțiilor și de evoluțiile economice generale:

”Dacă examinăm componenta de preț, vedem că au crescut salariile în domeniul construcțiilor, la fel și cheltuielile pentru materiale. Cu cinci ani în urmă, salariul declarat la fisc de către o companie de construcții nu depășea 10.000 de lei, astăzi avem salarii de peste 15.000 și mai mult. Toate aceste componente se reflectă în preț”.

Belous a recunoscut că programul „Prima Casă Plus” a avut un anumit impact asupra prețurilor, dar consideră că soluția nu este restricționarea cererii, ci stimularea ofertei pe piața imobiliară.

„Programul a influențat prețul, dar trebuie să ținem cont și de ofertă. Lucrăm pentru a fluidiza procesul, să creăm mai multe prerogative care să mărească oferta de locuințe. Astfel, sperăm că prețurile se vor stabiliza”.

Referindu-se la eventuale dificultăți de plată ale beneficiarilor, ministra a declarat că Ministerul Finanțelor și Banca Națională monitorizează constant indicatorii de stabilitate financiară:

Eu nu estimez un risc iminent pentru persoanele care au luat credite imobiliare. Sunt parte a Comitetului de Stabilitate Financiară și pot spune că debitorii își onorează, în mare parte, obligațiile asumate. Situația este stabilă”.

În primul trimestru al anului 2025, piața imobiliară din Republica Moldova a înregistrat cea mai mare creștere a prețurilor la apartamente din ultimii 17 ani. Potrivit expertului IDIS „Viitorul”, Veaceslav Ioniță, apartamentele noi s-au scumpit cu 20,6%, iar cele vechi – cu 17,4% față de 2024. În trimestrul doi, creșterile anuale au fost mai moderate: +4,6% pentru locuințele noi și +4,9% pentru cele vechi.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII