Moldovenii nu mai pot plăti în valută la magazinele din Aeroportul Chișinău: doar în lei și cu pașaportul

11 Feb. 2026, 10:09
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
11 Feb. 2026, 10:09 // Actual //  Grîu Tatiana

Plățile în magazinele din aeroport se fac doar în lei moldovenești pentru rezidenții Republicii Moldova, indiferent dacă produsele sunt cumpărate înainte sau după controlul de frontieră. Despre aceasta anunță administrația Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău.

Regula este valabilă pentru toate spațiile comerciale din aeroport, inclusiv pentru magazinele din zona de securitate cu acces restricționat. Reprezentanții aeroportului au explicat că prevederea este stabilită de legislația în vigoare și se aplică tuturor tranzacțiilor efectuate între rezidenți.

„Plățile efectuate între rezidenți se realizează exclusiv în moneda națională. Pentru respectarea acestor prevederi, la fiecare tranzacție este necesară prezentarea unui act de identitate sau a pașaportului, pentru stabilirea statutului de rezident sau nerezident al cumpărătorului”, au transmis aceștia.

Precizările vin în baza unui răspuns oficial al Banca Națională a Moldovei și a prevederilor Legii privind reglementarea valutară, care stipulează că plățile între rezidenți se fac exclusiv în lei moldovenești.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

24 Iul. 2026, 14:14
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Iul. 2026, 14:14 // Actual //  Ursu Victor

Deputatul PAS Dorian Istratii afirmă că, deocamdată, nu a fost luată nicio decizie în privința numirii sale în funcția de președinte al Comisiei economie, buget și finanțe din Parlament, după plecarea Victoriei Belous la Ministerul Finanțelor.

Într-o declarație pentru Realitatea, Istratii a explicat că includerea sa în Comisia Națională pentru Integrare Europeană (CNIE) este determinată exclusiv de funcția pe care o deține în prezent.

„Includerea în Comisia Națională pentru Integrare Europeană este un proces de lucru. Sunt inclus în conformitatea funcției pe care o dețin, vicepreședinte al Comisiei pentru economie, buget și finanțe”, a declarat deputatul.

Referitor la informațiile potrivit cărora ar urma să preia conducerea Comisiei economie, Dorian Istratii a precizat că o decizie oficială nu există în acest moment.

„Privitor la funcția de președinte al comisiei, nu există la moment o decizie în acest sens. Când va fi, cu siguranță vor fi informați cetățenii și instituțiile mass-media”, a adăugat acesta.

Funcția de președinte al Comisiei economie, buget și finanțe a rămas vacantă după ce Victoria Belous a fost desemnată ministru al Finanțelor în noul Cabinet de miniștri, care a ocupat funcția după demisia lui Radu Marian.

Dorian Istrati este cunoscut pentru interesul său față de piața activelor virtuale. Într-un interviu acordat anterior, deputatul PAS declara că este familiarizat cu domeniul criptomonedelor și că a obținut câștiguri din tranzacționarea acestora înainte de a intra în funcția publică. Potrivit lui Istrati, interesul pentru activele digitale a început în 2017, pe fondul creșterii spectaculoase a valorii Bitcoin, de la aproximativ 1.000 la aproape 20.000 de dolari.