Mutare surpriză din partea lui Donald Trump: Reţeaua de socializare Truth Social, a acestuia, se va lista la bursă

23 Mart. 2024, 06:55
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  bani.md
23 Mart. 2024, 06:55 // Oameni şi Idei //  bani.md

Reţeua de socializare a lui Donald Trump, Truth Social, este pe cale să se listeze la bursă într-o afacere de peste 3 miliarde de dolari, scrie Sky News.

Astfel, Trump Media & Technology Group (TMTG) al cărei principal produs este reţeaua de socializare va începe în curând tranzacţionarea pe Nasdaq.

În cadrul unei şedinţe desfăşurate vineri, Digital World Acquisition Corp, companie deja prezentă la bursă, a votat fuziunea cu TMTG. Înţelegerea evaluează participaţia lui Trump la 3,6 miliarde de dolari.

Câştigul neaşteptat vine într-un moment potrivit pentru fostul preşedinte american, care trebuie să plătească 454 de milioane de dolari după ce a pierdut un proces de fraudă în New York.

Truth Social a fost lansată în februarie 2022, la un an după ce Donald Trump a primit interdicţie pe toate reţelele mari de socializare ca urmare a asaltului asupra Capitoliului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!