Oportunitate pentru studenții de la ASEM, USM, și UTM. Cu XY poți câștiga 1.000$, urmând 3 pași simpli!

09 Nov. 2022, 17:06
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
09 Nov. 2022, 17:06 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Studenții de la Universitatea Tehnică din Moldova, Universitatea de Stat din Moldova și Academia de Studii Economice a Moldovei au posibilitatea să câștige câte 1.000 de dolari. XY Partners lansează un concurs destinat studenților creativi și sârguincioși care își doresc să rezolve probleme actuale din societate prin intermediul unui start-up cu componentă tehnologică.

La concurs poate participa orice student înmatriculat la ASEM, USM sau UTM.

Regulile de participare sunt simple și accesibile pentru oricine:

  1. Te înregistrezi pe platforma Lumos:

Lumos ASEM – dacă ești student ASEM

Lumos USM – dacă ești student USM

Lumos UTM – dacă ești student UTM

  1. Treci cursul video despre antreprenoriat, format din 12 lecții și susții testul final.

  2. Completezi formularul https://forms.gle/Upp6CJtj9hRSj3se9, unde incluzi și ideea ta de startup cu componentă tehnologică (e-commerce, aplicație mobilă, platformă online, etc.), care rezolvă o problemă actuală.

Așadar, la prima etapă, toți participanții vor descoperi lumea antreprenoriatului și vor învăța cum să lanseze propria afacere de la zero, analizând exemple concrete. În cea de-a doua etapă, studenții își vor testa cunoștințele obținute și într-un final vor propune o idee de startup. 

„Prin acest concurs XY Partners își propune să încurajeze studenții să-și manifeste creativitatea și să rezolve probleme actuale, creând un start-up care răspunde la nevoile societății.”

Termenul limită pentru înregistrarea la concurs este data de 7 decembrie 2022.

Rezultatele vor fi anunțate pe 15 decembrie 2022. Va fi selectat câte un câștigător a 1.000$ de la fiecare instituție. 

Realitatea Live

25 Dec. 2025, 14:41
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
25 Dec. 2025, 14:41 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Extinderea rapidă a centralelor din surse regenerabile a determinat autoritățile să intervină asupra cadrului de siguranță din sectorul energetic. Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat o nouă redacție a Normelor de securitate la exploatarea instalațiilor electrice, care înlocuiește documentul din 2019 și îl aliniază la realitățile actuale ale pieței.

Potrivit ANRE, în perioada 2020–2024 au fost puse în funcțiune 1 865 de centrale fotovoltaice și 59 de centrale eoliene, iar anul 2023 a consemnat un vârf, cu 864 de centrale fotovoltaice admise în exploatare. Această evoluție rapidă a impus completarea normelor cu cerințe specifice pentru exploatarea și mentenanța instalațiilor electrice din surse regenerabile.

„Creșterea exponențială a centralelor din surse regenerabile a făcut necesară actualizarea urgentă a Normelor de securitate, pentru a reduce riscurile și a asigura un nivel adecvat de protecție a personalului electrotehnic”, subliniază ANRE.

Noua redacție ajustează valorile nivelurilor de tensiune în conformitate cu standardul european, introduce cerințe clare pentru personalul care pregătește locul de muncă, un formular standard al dispoziției de lucru, precum și reguli detaliate pentru lucrările efectuate de agenți economici contractați și pentru intervențiile realizate în regim de exploatare curentă.

Autoritatea de reglementare precizează că aceste modificări vor contribui la diminuarea riscului de accidente, la creșterea clarității operaționale și la armonizarea cadrului național cu standardele europene de securitate electrică, consolidând totodată cooperarea dintre operatorii de sistem și prestatorii de servicii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII