PACE a mers la CEC și a depus documentele pentru a fi înregistrat în cursa electorală

14 Mai 2021, 10:30
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
14 Mai 2021, 10:30 // Actual //  MD Bani

Partidul politic Acasă Construim Europa (PACE) a depus astăzi la Comisia Electorală Centrală (CEC) lista candidaților la funcția de deputat, în cadrul alegerilor parlamentare anticipate din 11 iulie și pentru a fi înregistrată formațiunea în cursa electorală.

Liderul PACE, Gheorghe Cavcaliuc nu a participat la depunerea dosarului, întrucât s-ar afla într-o vizită în România, unde și-a administrat a doua doză de vaccin anti-COVID-19, scrie Realitatea.md.

Precizăm că, astăzi Comisia Electorală Centrală a început înregistrarea candidaților la funcția de deputat în Parlamentul Republicii Moldova.

Dosarele pot fi depuse la sediul instituţiei în perioada 14 mai – 11 iunie, de luni până vineri între orele 09:00 – 16:00.

Conform Regulamentului, CEC are la dispoziţie şapte zile pentru a înregistra sau nu candidații, în cazul alegerilor parlamentare anticipate fiind vorba de partidele politice antrenate în scrutin.

Anterior, CEC a aprobat lista cu 53 de partide politice şi organizații, care au dreptul de a participa la scrutinul din vară.

Pentru fiecare partid în parte, campania electorală va începe după ce va fi înregistrat de CEC data înregistrării acestuia.

Realitatea Live

02 Feb. 2026, 13:48
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
02 Feb. 2026, 13:48 // Actual //  Ursu Victor

Datele prezentate de Poliția Republicii Moldova arată o tendință generală de diminuare a numărului de accidente rutiere produse în luna ianuarie, în perioada 2015–2026, chiar dacă bilanțul victimelor rămâne unul ridicat ca și cifre.

Potrivit statisticilor, în ianuarie 2026 au fost înregistrate 135 de accidente rutiere, soldate cu 17 persoane decedate și 161 de persoane traumatizate. Comparativ, în ianuarie 2025 au avut loc 148 de accidente, cu 15 decese și 173 de persoane rănite, iar în ianuarie 2024, 136 de accidente, 19 decese și 156 de traumatizați.

Datele istorice indică faptul că cele mai multe accidente în luna ianuarie au fost raportate în 2017, cu 192 de cazuri, iar cel mai mare număr de persoane decedate s-a înregistrat în 2018, când 39 de oameni și-au pierdut viața în accidente rutiere.

În ultimii ani, se observă o scădere constantă a accidentelor, de la peste 170–190 de cazuri anual în perioada 2015–2019, la aproximativ 135–150 de accidente în intervalul 2022–2026. Aceeași tendință descendentă este vizibilă și în cazul persoanelor traumatizate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!