Populismul crește ca pe drojdii. Tauber ieftinește carburanții în vorbe

13 Oct. 2021, 11:03
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
13 Oct. 2021, 11:03 // Actual //  bani.md

Fracțiunea Partidului Șor propune instituirea monopolului de stat asupra importului și vânzărilor de carburanți. Fracțiunea ar urma să vină cu proiect de lege care prevede crearea unui grup de lucru pentru elaborarea cadrului normativ, a declarat deputata Marina Tauber.

„Statul va avea dreptul exclusiv de a importa carburanții pe care îi va furniza companiilor petroliere care dețin stații de alimentare. În acest fel, se va putea verifica ușor care este supra-prețul pe care acestea îl impun și profitul pe care îl obțin, după comercializarea la pompă”, a precizat Marina Tauber.

Totodată, deputata susține că statul își va putea crea propriul lanț de benzinării, care vor vinde carburanți la prețuri mai mici decât cele pe care le avem în prezent.

La începutul săptămânii curente prețul barilului petrolului BRENT a ajuns la 85 USD, iar scumpirea carburanților se atestă în majoritatea statelor. Or, Republica Moldova nu este ocolită de acest lucru în condițiile în care importă carburanții.

Totodată, ANRE asigură consumatorii că, mecanismul actual de formare a prețurilor la produsele petroliere principale de tip standard asigură prețuri corecte, transparente și ușor de verificat, reflectând fidel evoluțiile pe piața internațională atât în perioade de creștere cât și descreștere a cotațiilor. Totodată, mecanismul actual de formare a prețurilor exclude orice posibilitate a companiilor petroliere să intervină în procesul dat prin eventuale majorări nejustificate ale acestora.

De la 1 septembrie au intrat în vigoare modificările la legea produselor petroliere, iar ANRE stabilește prețurile plafon pentru benzina cu cifra octanică 95 și pentru motorină. Pentru ieri, reglementatorul a stabilit un preț de 21,26 lei pentru  un litru de benzină și de 18,21 lei pentru un litru de motorină, cu 0,07% și 0,09  mai mult comparativ cu cotația precedentă.

Realitatea Live

16 Ian. 2026, 17:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
16 Ian. 2026, 17:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Azerbaidjanului, SOCAR, a anunțat lansarea unei noi etape în exporturile de gaze azere către Europa, odată cu începerea livrărilor către Austria și Germania, în luna ianuarie 2026. Gazele sunt transportate prin intermediul gazoductului Trans Adriatic Pipeline (TAP), care traversează sudul Europei.

Într-o declarație pentru agenția EFE, SOCAR a precizat că livrările către cele două state se realizează prin Italia, extinzând astfel aria de distribuție a gazelor din Azerbaidjan pe continent. Compania nu a comunicat volumele exacte exportate, însă anterior în mass-media au apărut informații potrivit cărora Germania ar putea primi aproximativ 1,2 miliarde de metri cubi de gaze.

„Livrările efectuate către aceste țări prin intermediul Italiei extind și mai mult raza de acțiune a gazelor din Azerbaidjan în Europa. Numărul țărilor care importă gaze din Azerbaidjan a crescut astfel la 16”, a informat SOCAR.

Compania subliniază că această evoluție face parte din strategia energetică promovată de președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev, care vizează extinderea prezenței SOCAR pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, diversificarea cooperării cu parteneri internaționali și consolidarea poziției Azerbaidjanului ca furnizor fiabil de hidrocarburi.

Azerbaidjanul a început livrările de gaze către Europa în decembrie 2020, iar în prezent printre cumpărătorii săi se numără state precum Italia, Grecia, Bulgaria, Ungaria, România și Serbia. În anul 2025, Azerbaidjanul a exportat 25 de miliarde de metri cubi de gaze, dintre care 13 miliarde de metri cubi au fost livrați Europei.

Anterior, ambasadorul Republicii Moldova la Baku, Alexandr Esaulenco, a declarat că și Chișinăul examinează posibilitățile de aprofundare a cooperării energetice cu compania petrolieră azeră SOCAR, inclusiv în ceea ce privește achiziția de gaze naturale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!