Presa internațională: Petrolul ar putea depăși prețul de 100 de dolari pe baril

21 Ian. 2022, 17:31
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
21 Ian. 2022, 17:31 // Actual //  MD Bani

Deja mai puţin tranzitorie decât se estimase, inflaţia ar putea da dureri şi mai mari de cap bancherilor centrali în condiţiile în care preţurile petrolului ar putea depăşi pragul de 100 de dolari pe baril, crescând aşteptările consumatorilor privind preţurile şi intensificând presiunile în sensul majorării salariilor, scrie ZF cu referire la Reuters.

Amintim că,  la data de 19 noiembrie, pentru prima dată în ultimii 7 ani prețul petrolului a ajuns la peste 89 de dolari.

Realitatea Live

11 Ian. 2026, 11:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Ian. 2026, 11:02 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova se află printre țările cu cel mai mare consum de alcool din lume, potrivit datelor publicate de World Population Review. Cu un consum mediu de 14,1 litri de alcool pur pe cap de locuitor pe an, Moldova ocupă locul patru la nivel global, fiind depășită doar de România, Georgia și Letonia.

Clasamentul arată că România conduce topul mondial, cu un consum de 17,1 litri pe an per locuitor, urmată de Georgia cu 15,5 litri și Letonia cu 14,7 litri. Republica Moldova, cu 14,1 litri, se află imediat după acestea, înaintea Cehiei, care înregistrează 13,7 litri pe an.

Prin comparație, consumul de alcool în Rusia este estimat la 10,5 litri pe cap de locuitor, iar în Ucraina la doar 7,4 litri, nivel aproape la jumătate față de cel din Republica Moldova.

Datele World Population Review arată că Europa de Est și regiunea Mării Negre domină clasamentul global al consumului de alcool, cu mai multe state din zonă în topul primelor cinci.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!