Prețul pe care l-a plătit Serbia pentru gazul ieftin. A cedat licența de emisie Russia Today. Propaganda rusă în floare

08 Ian. 2022, 14:53
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Ian. 2022, 14:53 // Actual //  bani.md

Criza a gazelor a venit într-un moment cât se poate de prost pentru Republica Moldova, iar Federația Rusă nu a ratat ocazia să folosească această conjunctură ca să șantajeze autoritățile moldovenești și să obțină avantaje politice, susține expertul în energetică, Sergiu Tofilat într-o intervenție pentru Deutsche Welle.

Am ieșit relativ bine din această criză. Am reușit să facem și niște testări de achiziții de gaze alternative, ceea ce nu a fost făcut niciodată și aceasta i-a pus puțin în gardă pe ruși. Astfel, pe final avem o formulă relativ bună, de 450 USD pentru o mie de metri cubi de gaze. Da, noi am fi putut obține un preț mai mic, dar aceasta ar fi însemnat niște concesii politice, cum a fost în cazul Serbiei, care în schimbul prețului ieftin la gaze a fost nevoită să accepte licența de emisie pentru Russia Today”, a punctat expertul.

Chișinăul a trecut în luna octombrie a anului 2021 printr-o criză a gazelor când a expirat contractul de livrare cu Gazprom și a fost redusă cantitatea de gaze cu 35%. În rezultat, autoritățile moldovene au cumpărat gaz de la mai multe companii străine. Concernul rus insista pe prețurile de piață, care în prezent sunt de circa 1000 USD pentru mia de metri cubi. Însă în rezultatul intervenției oficialilor occidentali, Moscova a ajuns la un compromis cu Chișinăul, la un preț de 450 USD pentru mia de metri cubi.

Preşedintele sârb, Aleksandr Vucic anunța la sfârșitul lunii octombrie anunța că Serbia va primi gaz la preţul de 270 de dolari pe mia de metri cubi. Or, Russia Today este un post de televiziune rusesc de propagandă difuzat în mai multe state aale lumii.

Realitatea Live

03 Feb. 2026, 16:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Feb. 2026, 16:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statul întârzie achitarea despăgubirilor către doi mari agenți economici din sectorul creșterii porcilor, deși certificatele de constatare a pagubelor au fost emise, iar acțiunile în instanță ar avea drept scop tergiversarea plăților, după sacrificarea a zeci de mii de animale din primăvara anului trecut urmare a unui focar major de pestă porcină africană (PPA).

„Este vorba despre 140 de milioane la o companie și 197 de milioane la cealaltă. Nu vreau să ne legăm de sume, ci de faptul că certificatul de constatare a pagubelor a fost dat în judecată nu de agenții economici, ci anume pentru a tergiversa plata acestor bani”, a declarat într-o conferință de presă Serghei Ivanov, președintele Comisiei economie buget și finanțe.

Potrivit acestuia, cele două companii vizate asigurau aproximativ 45% din necesarul de carne de porc al Republicii Moldova, iar situația creată riscă să afecteze grav atât piața internă, cât și climatul investițional din domeniul agroalimentar.

Ivanov a atras atenția că, în paralel, importurile de carne de porc au crescut constant. „Cantitățile de carne de porc importate au crescut de la circa 6 mii de tone, anual fiind majorate cu aproximativ 500 de mii de tone. Mai mult, în 2028 urmează să fie eliminate complet cotele și taxele la import”, a menționat deputatul.

În opinia sa, mesajul transmis investitorilor este unul descurajator. „Semnalul pe care îl recepționează orice investitor sau cetățean care vrea să investească în Republica Moldova, inclusiv în creșterea porcilor, este negativ, văzând atitudinea statului față de agenții economici loviți de o asemenea nenorocire, prin neplata la timp a despăgubirilor”, a subliniat Ivanov.

Despăgubirile solicitate se ridică la 197 de milioane de lei pentru compania Porco Bello din localitatea Roșcani, și la 140 de milioane de lei pentru compania Golden Piaget din Nisporeni. Împreună, cele două întreprinderi asigurau aproape jumătate din necesarul de carne de porc de pe piața Republicii Moldova.

Doar la ferma din Roșcani, autoritățile au sacrificat 67,7 mii de porci, iar pierderile totale ale companiei se ridică la aproximativ 400 de milioane de lei, potrivit datelor prezentate de președintele Comisiei agricultură.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!