Prima femeie căpitan de navă din Egipt – sursa unor fake news sexiste. Este învinuită că a blocat Canalul Suez

05 Apr. 2021, 16:38
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
05 Apr. 2021, 16:38 // Actual //  MD Bani

Marwa Elselehdar, prima femeie căpitan de navă maritimă din Egipt, a fost ținta unei campanii de dezinformare. espre ea s-a scris că a fost la bordul navei cargo Ever Given, care a blocat Canalul Suez.

Marwa Elselehdar este prima femeie căpitan de navă maritimă din Egipt, conform unui interviu BBC.

Aceasta a declarat că a fost ținta unei campanii de dezinformare în contextul situației din Canalul Suez, acolo unde o navă cargo a blocat accesul altor nave. Femeia este de părere că a fost aleasă ca ținta acestui fake news, pentru că este o femeie ce are succes în acest domeniu.

Marwa Elselehdar a verificat știrile din online pe această temă și a aflat că ea ar fi fost de vină pentru acest incident pentru că ar fi fost la bordul navei Ever Given, deținută de compania Evergreen.

„Am fost șocată”, a spus Marwa Elselehdar.

În realitate, în momentul în care nava Ever Given bloca accesul în Canalul Suez, femeia se afla la bordul lui Aida IV, la sute de mile distanță, în Alexandria.

Femeia, s-a mai confruntat cu situații sexiste și în timpul studiilor, scrie BBC.

„La bord, toți erau bărbați mai în vârstă, cu mentalități diferite, așa că a fost dificil să poți găsi oameni cu aceeași idee cu care să comunici”, spune ea. „A fost o provocare să trec prin asta singură și să o pot depăși fără să-mi afecteze sănătatea mintală”.

„Oamenii din societatea noastră încă nu acceptă ideea ca fetele să lucreze în mare, departe de familiile lor pentru o lungă perioadă de timp”, adaugă ea. „Dar când faci ceea ce îți place, nu este necesar să cauți aprobarea tuturor.”

Realitatea Live

01 Mart. 2026, 11:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
01 Mart. 2026, 11:01 // Actual //  Ursu Victor

Piețele energetice globale se confruntă cu unul dintre cele mai serioase șocuri din ultimele decenii, după loviturile militare comune ale Statelor Unite și Israelului asupra Iranului și atacurile de represalii ale Teheranului în regiunea Golfului, scrie REUTERS.

Potrivit analizei Reuters, amploarea impactului va depinde de durata conflictului, însă chiar și incertitudinea actuală este suficientă pentru a perturba fluxurile dintr-o regiune care asigură aproximativ 20% din oferta globală de petrol.

În lipsa unei detensionări rapide, prețurile petrolului ar putea crește abrupt la redeschiderea piețelor. Cotația de referință Brent urcase deja în ultimele săptămâni spre 70 de dolari/baril cel mai ridicat nivel din august 2025 pe fondul temerilor privind escaladarea militară în Orientul Mijlociu.

Statele Unite și Israelul au lovit sâmbătă ținte din Iran, inclusiv lideri de rang înalt. Președintele american Donald Trump a declarat că operațiunea urmărește eliminarea unei amenințări la adresa securității SUA.

Deocamdată, nu există confirmări privind avarii la infrastructura petrolieră și de gaze în urma atacurilor iraniene de represalii.

Explozii au fost raportate în Emiratele Arabe Unite și Kuweit doi exportatori majori de petrol. Qatar, al doilea exportator mondial de GNL, a anunțat că a interceptat rachete îndreptate spre teritoriul său.

Deflagrații au fost auzite și în Bahrain, precum și în apropierea insulei iraniene Kharg, terminal prin care tranzitează în mod normal circa 90% din exporturile de țiței ale Iranului. Datele de shipping indică însă că Teheranul transferase recent mare parte din petrol pe petroliere.

Un element crucial: nu au fost raportate până acum perturbări ale traficului prin Strâmtoarea Hormuz artera prin care trec aproape 20 milioane de barili pe zi de țiței și produse rafinate.

Chiar și fără daune fizice, riscul ca petrolierele să fie blocate în Golf sau vizate de atacuri determină deja producătorii și traderii să-și regândească rutele.

Reuters notează că unele mari companii petroliere și case de trading au suspendat temporar transporturile prin Strâmtoarea Hormuz.

Tarifele de transport maritim, aflate deja pe trend ascendent, sunt așteptate să crească și mai mult. Costurile pentru superpetrolierele VLCC pe ruta Orientul Mijlociu–China s-au triplat de la începutul anului, pe fondul riscurilor sporite și al numărului tot mai mic de nave dispuse să opereze în zonă.

Piața globală a petrolului este relativ bine aprovizionată, după creșterea producției în SUA, Brazilia și Canada.

Arabia Saudită a majorat recent livrările, exporturile urmând să depășească 7 milioane de barili pe zi în februarie — cel mai ridicat nivel din aprilie 2023, potrivit Kpler.

În paralel, OPEC+ este așteptată să aprobe o creștere a producției.

Totuși, orice perturbare a rutelor din Orientul Mijlociu ar putea anula rapid acest tampon de ofertă.

Strâmtoarea Hormuz nu a fost niciodată blocată complet, dar Iranul are capacitatea de a perturba temporar traficul. Marina SUA ar interveni probabil rapid, însă chiar și incidente limitate  atacuri asupra navelor sau minări maritime ar putea avea efecte disproporționate asupra prețurilor.

Analiștii avertizează că amploarea conflictului și tonul Washingtonului sugerează pregătiri pentru o campanie militară prelungită.

Chiar și fără scenariul extrem, confruntarea este deja pe cale să perturbe aprovizionarea energetică globală într-un mod nemaivăzut de decenii.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!