Primarul unui oraș din Italia plătește chiria celor care aleg să locuiască în cea mai frumoasă zonă a Lombardiei

25 Iun. 2023, 16:56
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
25 Iun. 2023, 16:56 // Actual //  bani.md

Primarul unui oraș din Italia vrea să atragă cât mai mulți rezidenți, astfel că a apelat la stimulente în bani. Persoanele care vor să trăiască într-unul dintre cele mai frumoase orașe din regiunea Lombardia primesc 150 de euro lunar, pentru plata chiriei.

Primarul orașului Mantua, situat în regiunea Lombardia, a decis să urmeze exemplul altor edili italieni de a atrage rezidenți. El a anunțat că oferă suma de 150 de euro lunar, pentru plata chiriei, celor care vor să se mute în frumosul său oraș. Autoritățile au precizată că vor accepta în jur de 100 de cereri de subvenții pe an.

Oficialii din Mantua, un oraș renumit pentru palate renascentiste și pentru mâncarea excelentă, speră că noua schemă va contribui la atenuarea problemelor legate de îmbătrânirea populației și rata scăzută de natalitate.

„Dacă adăugăm îmbătrânirea populației la datele privind scăderea ratei natalității, în majoritatea orașelor italiene, în următorii ani, în majoritatea orașelor italiene vor fi mai multe persoane care nu lucrează decât cele care lucrează.

Trebuie să creștem populația rezidentă pentru următorii ani, sporind numărul persoanelor care lucrează și produc venituri pentru a permite municipalității să facă față cheltuielilor publice de asistență socială”, spune primarul orașului Mantua, Mattia Palazzi.

Cum poți obține, cei interesați să locuiască în Mantua, ajutorul de chirie

Primarul orașului italian a anunțat că cei 150 de euro acordați lunar persoanelor care își stabilesc reședința în Mantua reprezintă un stimulent pentru plata chiriei. Anual, vor fi acceptate în jur de 100 de cereri. Pentru a fi eligibili pentru ajutorul financiar, cei interesați trebuie să semneze un contract de închiriere pentru cel puțin un an.

Programul este destinat atât familiilor, cât și persoanelor singure. Potrivit unor surse, eligibile sunt doar persoanele cu salarii de aproximativ 1.200-1.500 de euro pe lună, însă acest prag de venit nu a fost anunțat de către autorități. Primarul a vorbit despre locurile de muncă, însă a precizat că în regiune vor fi disponibile multe oferte în următorii ani.

„Vor fi multe oferte de locuri de muncă noi în următorii doi ani. Există mai multe companii care investesc și se stabilesc în Mantua, în special în sectorul logistic”, a spus primarul Palazzi. Edilul italiana  adăugat că multe companii mari caută să angajeze tineri.

Cererile vor putea fi depuse începând cu luna septembrie, la finalul verii.

Ce se să te muți în orașul italian Mantua

Stimulente în bani pentru noii rezidenți au fost acordate de mai multe orașe din Italia, însă majoritatea erau pentru satele îndepărtate și depopulate. În cazul orașului Mantua, lucrurile stau diferit. El are aproximativ 50.000 de locuitori și este renumit pentru reședințele sale nobiliare monumentale. Centrul orașului este dominat de Palazzo Ducale, o fortăreață-palat construită de familia domnitoare Gonzaga între secolele XIV și XVII.

Orașul este plin de frumuseți arhitecturale, printre care Camera degli Sposi (Camera nunților), adesea supranumită cea mai frumoasă cameră din lume. Este decorată cu fresce iluzioniste realizate de Andrea Mantegna, reprezentând grădini luxuriante, scene de la curte și un tavan cu un oculus deschis spre un cer pictat.

O altă atracție este Palazzo Te, o extravaganță de arhitectură manieristă jucăușă realizată de Giulio Romano. Majoritatea vizitatorilor se îndreaptă spre frescele iluzioniste ale artistului care decorează Sala dei Giganti. Pereții și tavanul sunt pictate pentru a deveni o scenă spectaculoasă de giganți furioși care fac ravagii și distrugeri, potrivit stiridiaspora.ro.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

27 Iun. 2026, 10:05
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Iun. 2026, 10:05 // Actual //  Ursu Victor

China și-a stabilit obiective mai ambițioase pentru dezvoltarea sectorului energetic, urmărind ca până în 2030 jumătate din energia electrică produsă în țară să provină din surse nefosile, potrivit noului plan cincinal pentru energie.

Noua țintă depășește semnificativ obiectivul anterior, care prevedea ca până în 2025 ponderea energiei din surse nefosile să ajungă la 42,3%.

Planul prevede că, până în 2030, 30% din energia electrică a Chinei va fi produsă exclusiv din surse eoliene și solare, față de obiectivul de 22% stabilit pentru 2025. Totodată, energia eoliană și cea solară vor reprezenta peste 50% din capacitatea totală instalată de producție a țării, echivalentul a aproximativ 2.700 GW.

Analiștii apreciază că obiectivele sunt relativ prudente în raport cu ritmul actual de dezvoltare a sectorului regenerabil și consideră că implementarea ar putea depăși chiar estimările oficiale.

În următorii cinci ani, China își propune să reducă intensitatea emisiilor de carbon din sectorul energetic cu peste 10%. Totuși, experții avertizează că, în condițiile în care consumul de energie electrică este așteptat să crească cu peste 5% anual, emisiile totale ar putea continua să crească până în 2030, chiar dacă intensitatea acestora va scădea.

Planul include și extinderea capacităților de stocare a energiei fără hidrocentrale prin pompaj până la 300 GW, față de ținta anterioară de 180 GW până în 2027.

De asemenea, China intenționează să majoreze producția anuală de hidrogen regenerabil la 2 milioane de tone până în 2030, de zece până la douăzeci de ori peste obiectivul actual pentru 2025, de 100.000–200.000 de tone.

Autoritățile chineze și-au propus și atingerea vârfului consumului de cărbune până în 2030, fără a preciza însă nivelul maxim vizat.