Ascunsă între UE și război! Moldova, țara europeană unde vacanța costă cât un prânz la Londra

05 Ian. 2026, 10:49
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Ian. 2026, 10:49 // Actual //  Ursu Victor

Republica Moldova, una dintre cele mai puțin vizitate țări din Europa, începe să atragă atenția presei occidentale drept o destinație surprinzător de ieftină și autentică pentru turiștii britanici. Potrivit presei din Marea Britanie, zborurile din Londra pot fi găsite de la aproximativ 50–51 de lire sterline, în timp ce o masă la restaurant costă în jur de 3,5 lire, iar o băutură răcoritoare mai puțin de o liră.

Cu mai puțin de 150.000 de vizitatori străini anual, Republica Moldova rămâne o destinație aproape „invizibilă” pe harta turismului european, deși oferă peisaje spectaculoase și atracții unice. Printre acestea se numără valea râului Nistru, mănăstirile rupestre de la Țipova, precum și celebrele crame subterane de la Cricova și rezervația naturală Codrii.

Capitala țării, Chișinău, este descrisă ca una dintre cele mai puțin vizitate capitale europene, cu prețuri extrem de accesibile. Potrivit surselor citate, cazarea într-un hotel din Chișinău pornește de la aproximativ 26 de lire pe noapte, un nivel considerabil mai scăzut față de alte orașe europene.

Republica Moldova și-a declarat independența în 1991 și se află de atunci între influențele estice și aspirațiile europene. Țara a depus cererea de aderare la Uniunea Europeană în martie 2022 și a obținut statutul de stat candidat în iunie același an, autoritățile de la Chișinău avansând ca obiectiv aderarea completă până în 2030.

Totuși, regiunea separatistă Transnistria rămâne un factor de risc. Guvernul Marii Britanii descurajează ferm orice deplasare în zonă, pe fondul războiului din Ucraina și al prezenței militare rusești, subliniind că regiunea nu se află sub controlul autorităților constituționale de la Chișinău.

În pofida acestor avertismente, turiștii care au vizitat Republica Moldova vorbesc despre o experiență autentică. YouTuberul Steve Marsh a declarat că, deși inițial a fost reticent din motive de securitate, a fost rapid cucerit de țară, menționând că lipsa turiștilor îi sporește farmecul. De asemenea, bloggerul de travel Drew Binsky a descris Moldova drept „cea mai necunoscută țară din Europa”, apreciind vinurile locale și atmosfera distinctă a regiunii Orhei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

20 Iun. 2026, 11:22
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
20 Iun. 2026, 11:22 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Anastasia Taburceanu, fosta purtătoare de cuvânt a premierului Natalia Gavrilița și verișoara președintei Maia Sandu, a confirmat pentru Mlive că activează în cadrul Î.S. „MoldATSA”, unde prestează servicii de comunicare.

Potrivit acesteia, colaborarea nu este realizată prin intermediul unei companii, ci în baza unui contract individual.

„Lucrez pentru MoldATSA, e adevărat. Prestez servicii de comunicare pentru instituție”, a declarat Taburceanu pentru sursa citată.

Întrebată despre modalitatea angajării, aceasta a precizat că pentru funcția ocupată nu a fost organizat un concurs.

„Pentru această poziție nu a fost organizat concurs, deoarece procedurile instituite permit angajarea pe anumite funcții în baza CV-ului și a experienței profesionale relevante”, a explicat Taburceanu.

Ea a respins, totodată, informațiile potrivit cărora serviciile ar fi prestate prin intermediul unei companii și a oferit detalii despre remunerația pe care o primește.

„Nu este adevărat, nu se fac plăți către nicio companie. Sunt achitată eu în baza contractului. Salariul meu de funcție este de 25.700 de lei, la care se adaugă suplimente pentru stagiu și volum de lucru”, a declarat aceasta.

Subiectul a apărut după ce redacția Mlive a anunțat că a primit informații de la persoane care susțin că sunt angajați ai întreprinderii și care au solicitat verificarea unor posibile plăți efectuate din bani publici către Anastasia Taburceanu.

Declarațiile vin în contextul scandalului din jurul conducerii MoldATSA, după suspendarea directorului întreprinderii, Dumitru Vangheli, și apariția unor investigații privind angajările și cheltuielile din cadrul instituției.