Primul vapor cu containere a plecat de la Odesa, în ciuda blocadei rusești

16 Aug. 2023, 14:03
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Aug. 2023, 14:03 // Actual //  bani.md

În dimineața zilei de miercuri, 16 august, o navă de containere a părăsit portul ucrainean Odesa de la Marea Neagră, beneficiind de un nou coridor temporar instituit de autoritățile ucrainene. Acest coridor a fost creat pentru a permite navelor comerciale să plece din porturile ucrainene blocate de Rusia începând cu lansarea războiului în februarie 2022, scrie BBC.

Ucraina a anunțat săptămâna trecută că va institui un “coridor umanitar” în Marea Neagră pentru a permite navelor de marfă să plece din porturile sale, care au fost blocate în urma conflictului cu Rusia. Totuși, Moscova nu a oferit încă clarificări cu privire la respectarea acestui coridor de transport maritim, ceea ce a generat îngrijorare în rândul surselor din industria de transport și asigurări.

Vicepremierul ucrainean Oleksandr Kubrakov a informat într-o postare pe Facebook că “O primă navă a folosit coridorul temporar pentru navele comerciale spre/dinspre porturile din Odesa Mare. Este primul vapor care părăsește portul din 16 iulie încoace.” Nava de containere a fost identificată ca fiind JOSEPH SCHULTE, având pavilionul Hong Kong. Aceasta a fost blocată în port din 23 februarie 2022, cu o zi înainte de începerea invaziei ruse.

Vicepremierul a menționat că JOSEPH SCHULTE transportă peste 30.000 de tone de marfă în 2.114 containere. Coridorul creat va avea ca principal scop evacuarea navelor care se aflau în porturile ucrainene Ciornomorsk, Odesa și Pivdenni în momentul declanșării invaziei ruse de amploare.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Oct. 2025, 11:13
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Oct. 2025, 11:13 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Exporturile de alcool etilic și băuturi alcoolice ale Republicii Moldova au totalizat 62,76 milioane USD în trimestrul II 2025, în scădere cu 7,4% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Uniunea Europeană rămâne principala piață de desfacere cu 23,17 milioane USD, însă cu o ușoară reducere de 1,9% față de T2 2024, în timp ce livrările către statele CSI au coborât la 12,83 milioane USD, cu 15,1% mai puțin. Piețele din afara UE și CSI au generat 26,76 milioane USD, marcând o scădere de 18,9%.

Pe anumite destinații, exporturile au înregistrat însă creșteri spectaculoase. Belarus a cumpărat băuturi moldovenești de 11,60 milioane USD, cu 23,1% mai mult, România a urcat la 10,43 milioane USD (+10,6%), Ucraina la 9,23 milioane USD (+48,9%), iar SUA la 5,27 milioane USD, în creștere cu aproape 65% față de anul precedent. Serbia și Cehia au marcat, de asemenea, majorări de peste 20%, respectiv 33%.

În schimb, Germania a redus drastic comenzile, cu o scădere de peste 61%, până la doar 0,51 milioane USD. Pierderi s-au înregistrat și în Marea Britanie (-17%), Canada (-41,7%) și Turcia (-24,1%). Evoluțiile contrastante arată o repoziționare a exporturilor moldovenești de alcool, cu pierderi pe piețele tradiționale europene, dar cu extindere semnificativă în SUA și Ucraina.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII