Putin aruncă mănușa în chestiunea gazelor cu Moldova: Formula a fost propusă de Chișinău

15 Oct. 2023, 08:02
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Oct. 2023, 08:02 // Actual //  bani.md

Într-o declarație recentă, președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, a subliniat că Republica Moldova are deplinul drept să decidă dacă să cumpere sau nu gaze naturale din Rusia și să rămână sau să părăsească Comunitatea Statelor Independente (CSI).

Putin a adăugat că condițiile actuale în acordul Republicii Moldova cu compania rusă Gazprom sunt rezultatul propunerilor făcute de partea moldovenească.

Această declarație vine în contextul unei dezbateri aprinse privind relațiile energetice și geopolitice ale Republicii Moldova, unde există divergențe de opinie cu privire la direcția pe care țara ar trebui să o urmeze în viitor.

Prețul metanului cumpărat de Energocom este mai mic cu aproape 400 de dolari față de cel de la Gazprom.

Republica Moldova a renunțat la gazul rusesc de la sfârșitul anului 2022 și s-a reorientat pe piețele din vest, după ce Gazporm a redus cantitatea livrată Chișinăului la 5,7 milioane metri cubi/zi. Întreaga cantitate de  metan a fost redirecționată către partea stângă a Nistrului în schimbul energiei electrice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

24 Mai 2026, 09:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Mai 2026, 09:57 // Actual //  Ursu Victor

Ministrul Economiei, Eugen Osmochescu, avertizează că efectele războiului din Golf vor continua să fie resimțite în Republica Moldova, inclusiv prin noi scumpiri la carburanți și produse de consum. În cadrul unui podcast al Ziarului de Gardă, oficialul a declarat că până la sfârșitul anului prețurile ar putea crește cu încă aproximativ 10%.

Potrivit ministrului, primele efecte sunt deja vizibile la pompă, iar agricultorii au fost printre cei mai afectați, în special în perioada lucrărilor agricole de primăvară.

„Din păcate, din cauza războiului din Golf, iarăși vom resimți majorarea prețurilor cu 10% cel puțin. Deja s-a resimțit la pompă. Au resimțit-o cel mai mult agricultorii”, a declarat Osmochescu.

Acesta susține că impactul nu se va limita doar la carburanți, ci se va reflecta și în prețurile produselor de pe rafturi. Ministrul a precizat că primele majorări au început să fie observate începând cu lunile aprilie-mai și au afectat deja mai multe categorii de produse.

Estimările vin în contextul în care și prognozele Băncii Naționale a Moldovei indică o accelerare a inflației în perioada următoare. Potrivit BNM, rata anuală a inflației este estimată la circa 7,3% în trimestrul II al anului 2026, urmând să ajungă la aproximativ 8% în trimestrul III. Vârful este așteptat în trimestrul IV din 2026 și începutul anului 2027, când inflația ar putea depăși pragul de 8,5%.

Conform estimărilor băncii centrale, abia din trimestrul II al anului 2027 inflația ar putea reveni în intervalul-țintă stabilit de autorități.