Putin e negru de furie după ce Zelenski i-a trimis un bilet scris de mână: Îl voi învinge

28 Mart. 2022, 14:23
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Mart. 2022, 14:23 // Actual //  bani.md

Roman Abramovici i-a dat lui Putin un bilet scris de mână de Zelenski în care acesta i-a transmis condiţiile Ucrainei în încercarea de a pune capăt războiului, relatează Daily Mail.

Proprietarul clubului FC Chelsea a zburat cu avionul între Istanbul, Moscova şi Kiev pentru a transmite mesajele între Vladimir Putin şi Volodimir Zelenski.

Când i-a înmânat biletul lui Putin biletul trimis de preşedintele ucrainean, preşedintele rus ar fi izbucnit în furie.

Potrivit Times, preşedintele rus i-a spus oligarhului să îi transmită lui Zelenski: „Spune-i că îi voi învinge”.

Acesta s-a întors la Istanbul şi a intrat în legătură cu politicianul ucrainean Rustem Umerov, despre care se spune că acţionează ca negociator al Kievului.

Purtătorul de cuvânt al preşedintelui Recep Tayyip Erdoğan, Ibrahim Kalin, a spus că se pare că fac progrese în cadrul negocierilor de pace, iar viitoarele discuţii faţă în faţă vor continua săptămâna aceasta.

La sfârşitul săptămânii trecute, Kalin a declarat pentru ziarul Hurriyet că sunt „aproape de un acord” asupra unor chestiuni-cheie privind NATO, demilitarizarea şi statutul protejat al limbii ruse. Există încă divergenţe cu privire la viitorul Crimeei – pe care Rusia a anexat-o în 2014 – şi al Donbasului, care a fost ocupat în mare parte în timpul conflictului actual.

Kalin a lansat ideea ca Donbas şi Crimeea să fie deţinute de Moscova în baza unui acord pe termen lung, aşa cum a avut Marea Britanie asupra Hong Kong-ului între 1898 şi 1997. Se crede că Putin ia în considerare această idee, dar se spune că furia sa faţă de eşecurile armatei sale şi ura faţă de Zelenski îl reţin.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

30 Ian. 2026, 14:03
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
30 Ian. 2026, 14:03 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Compania aeriană SkyUp Airlines a venit cu explicații privind suspendarea temporară a curselor regulate din sezonul de iarnă, după ce mai mulți pasageri au reclamat anulări de zboruri și dificultăți în recuperarea banilor.

Potrivit companiei, programul de zboruri a fost optimizat pe perioada de iarnă, pe fondul scăderii sezoniere a cererii, o practică uzuală în industria aeriană, menită să reducă costurile operaționale și să mențină stabilitatea financiară în extrasezon. Ultimele zboruri regulate au fost operate la mijlocul lunii ianuarie 2026, iar bilete pentru curse regulate sunt disponibile abia din a doua jumătate a lunii martie și începutul lunii aprilie 2026.

SkyUp susține că toți pasagerii afectați au fost informați direct, prin e-mail, iar în conformitate cu reglementările europene, li s-au oferit rambursarea integrală a biletelor sau opțiuni alternative de călătorie, acolo unde acestea au existat. De asemenea, au fost notificați și agenții de turism care au achiziționat bilete pentru clienții lor, fiind aplicate aceleași condiții de rambursare și reprogramare.

„Am efectuat rambursările pentru toți pasagerii care au confirmat această opțiune. Pentru cei care au ales reprogramarea, am oferit variante alternative și am finalizat modificările solicitate. Într-un număr limitat de cazuri, așteptăm confirmarea pasagerilor pentru a încheia procesul”, precizează compania.

În ultimele săptămâni, mai mulți pasageri au reclamat lipsa unor comunicări publice clare privind anulările și au susținut că nu au reușit să-și recupereze banii pentru biletele cumpărate. Suspendarea temporară a afectat mai multe destinații europene, inclusiv Alicante, Berlin, Barcelona, Dublin, Larnaca, Lisabona, Praga, Paris-Beauvais, Stockholm-Nyköping și Tbilisi.

SkyUp afirmă însă că operațiunile companiei continuă în regim normal, cu factori de încărcare ridicați pe rutele active. În mod special, compania menține zborurile spre Israel, descris ca una dintre destinațiile sale stabile încă din 2021. Totodată, SkyUp continuă să opereze zboruri charter și curse pentru parteneri din Republica Moldova, Polonia, România, Cehia, Germania, Italia și statele baltice.

Compania anunță că se află în plin proces de pregătire a programului regulat de vară și intenționează să-și consolideze prezența pe piața din Republica Moldova. Din luna martie, SkyUp va lansa primele zboruri regulate către Barcelona, Alicante și Larnaca, ca parte a strategiei sale pe termen lung de a dezvolta un operator orientat spre servicii în Moldova și de a-și extinde prezența pe piața aviatică europeană.

SkyUp este înregistrată la Kiev în 2016 și a fost fondată de oamenii de afacei Tatiana Alba și Yuri Alba (compania ACS-Ucraina), care dețin și operatorul de turism Join Up. După începutul războiului, compania a lucrat la o „wet lease” cu 10 companii aeriene, inclusiv Wizz Air, SmartWings, Freebird Airlines, Tailwind Airlines și Corendon Airlines, iar în doar un an a opera 7.713. de rute. Skyap Airlines LLC a fost înregistrată la Kiev în iunie 2016 și a efectuat primul zbor în 2018. Fondatorul este ACS-Ukraine LLC al lui Tatyana și Yuri Alba, care dețin și un tour operator JoinUp.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!