Rusia rămâne fără magazinele Zara! Inditex și-a vândut toate magazinele

26 Oct. 2022, 10:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
26 Oct. 2022, 10:51 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Gigantul spaniol Inditex, proprietarul magazinelor Zara, şi-a vândut toate magazinele din Rusia grupului Daher, cu sediul în Emiratele Arabe Unite (EAU), deşi nu a exclus revenirea în ţară dacă se vor schimba condiţiile, transmite Reuters.

În trimestrul doi din 2022, profitul net al celui mai mare retailer de îmbrăcăminte din lume a urcat cu 80%, pe măsură ce cumpărătorii au revenit la obiceiurile de consum anterioare pandemiei. Redresarea de pe pieţele din Marea Britanie, Europa şi Statele Unite au ajutat Inditex să compenseze o parte din veniturile pierdute în Rusia, după ce compania a închis în martie cele 502 de magazine pe care le avea în această ţară, în urma invadării Ucrainei.

Rusia era a doua piaţă a Inditex în privinţa reţelei de magazine şi a reprezentat 5% din creşterea vânzărilor în perioada 1 februarie – 13 martie.

Condiţiile acordului, care nu au fost date publicităţii, vor permite păstrarea „unui număr important” de locuri de muncă. Provizioanele de 216 milioane de euro făcute în primul semestru din 2022 pentru subsidiarele din Rusia şi Ucraina acoperă „substanţial impactul încetării activităţii grupului în federaţia Rusă”, a precizat marţi Inditex.

Familia libaneză Daher conduce compania de retail Azadea, cu sediul central în Beirut, care are din 1998 un parteneriat cu Zara în Orientul Mijlociu şi colaborează cu alte branduri globale de top.

Un alt retailer spaniol de modă, Mango, anunţase anul acesta că discută cu partenerii locali din Rusia transferarea magazinelor închise temporar în martie. Şi rivalul suedez H&M informase în iulie că îşi va lichida afacerile din Rusia.

Realitatea Live

10 Feb. 2026, 13:54
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Feb. 2026, 13:54 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Piața farmaceutică din Republica Moldova a atins în 2025 valoarea de 286,69 milioane de euro, în creștere cu 5,39% față de anul precedent, potrivit datelor publicate de Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale. Creșterea în volum a fost de 3,69%, diferența indică o orientare mai accentuată către terapii inovative și mai costisitoare.

În 2025, medicamentele de import au totalizat 266,32 mil. euro și au reprezentat 92,9% din valoarea pieței, în timp ce producătorii autohtoni au realizat vânzări de 20,37 mil. euro (7,1%). Din punct de vedere al volumului, importurile au deținut 86,2% din totalul cutiilor comercializate, iar producția locală 13,8%.

În perioada 2021–2025, piața farmaceutică a crescut de la 200,6 mil. euro la 286,7 mil. euro. Importurile au avansat constant, în timp ce producția locală a înregistrat fluctuații, cu un vârf în 2024 (22,96 mil. euro), urmat de o scădere în 2025.

Topul țărilor de proveniență a medicamentelor importate în 2025 este dominat de: Germania – 35,46 mil. euro, România – 23,98 mil. euro, Slovenia – 21,58 mil. euro, Ungaria – 21,05 mil. euro și  Turcia – 20,66 mil. euro.

În topul substanțelor active (DCI) importate după valoare se regăsesc Dapagliflozinum, Ibuprofenum, Rivaroxabanum și Rosuvastatinum și indică o cerere ridicată pentru tratamentele bolilor cronice. La producția locală, Rivaroxabanum și Famotidinum conduc clasamentul.

Agenția Medicamentului menționează că evoluția pieței este strâns corelată cu ajustările listei medicamentelor compensate gestionate de Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM), care influențează atât structura importurilor, cât și producția locală.

Distribuția continuă să se consolideze, în linie cu tendințele europene. Top 3 importatori asigură aproximativ 80% din volumul total al produselor de import, iar toți distribuitorii licențiați dețin sau sunt în proces de obținere a certificatelor GDP (Good Distribution Practice).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!