Se scumpește gazul pentru populație? Devieri tarifare de aproape 700 de milioane de lei la Moldovagaz

06 Nov. 2024, 16:42
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Nov. 2024, 16:42 // Actual //  Ursu Victor

Devierile tarifare la Moldovagaz au ajuns la aproape 700 de milioane de lei, potrivit analizelor interne din cadrul companiei.

Devierile tarifare s-au acumulat din cauza neajustării la timp a tarifului la gaz și a instabilității de pe bursă a prețului metanului.

Devierile vor fi incluse în tariful metanului pentru populație, însă Moldovagaz nu a depus deocamdată o solicitare la ANRE.

În prezent, tariful metrului cub pentru populație este de  13,126 (cu TVA), iar ultima data s-a redus la începutul lunii mai 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

Realitatea Live

03 Feb. 2026, 16:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
03 Feb. 2026, 16:01 // Actual //  Grîu Tatiana

Prețurile alimentelor din Uniunea Europeană au crescut în medie cu 2,8% în 2025 față de anul precedent, însă evoluțiile diferă semnificativ de la o țară la alta, iar unele produse au înregistrat scumpiri de peste 10%, arată datele publicate de Eurostat.

România a încheiat anul cu cea mai mare inflație alimentară din UE, de 6,7%, de peste două ori mai ridicată decât media blocului comunitar. La polul opus se află Franța, unde alimentele s-au scumpit cu doar 0,7%, în timp ce în Elveția prețurile au scăzut cu 1,1%. Dintre marile economii europene, Italia a înregistrat 2,5%, iar Germania și Spania câte 2,1%, în timp ce în Cipru prețurile au stagnat. În afara Uniunii, dar relevantă pentru comparație, Turcia se confruntă cu o inflație alimentară de 32,8%, într-un context de criză prelungită.

La nivel european, cele mai mari scumpiri s-au înregistrat la ciocolată, cu un avans mediu de 17,8%, fructe congelate, cu 13%, și carne de vită și mânzat, cu 10%. Creșteri consistente au fost consemnate și la ouă, unt și lapte proaspăt integral, produse de bază care au pus presiune pe bugetele gospodăriilor. Pe de altă parte, după valurile de scumpiri din anii anteriori, uleiul de măsline s-a ieftinit puternic în 2025, cu aproape 23%, iar reduceri de preț au fost înregistrate și la zahăr, alte uleiuri și grăsimi, precum și la cartofi.

Pentru Republica Moldova, Eurostat nu furnizează date, însă potrivit Biroul Național de Statistică, inflația alimentară în 2025 a fost de circa 5,6% în ritm anual, adică de peste două ori mai mare decât media din UE. Astfel, scumpirea alimentelor în Moldova a fost semnificativ mai puternică decât în blocul comunitar, dar mai moderată comparativ cu România.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!