Semnal de alarmă! Industria își pierde suflul. S-a redus cu 3,5% în luna august

22 Oct. 2024, 10:07
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Oct. 2024, 10:07 // Actual //  Ursu Victor

Producția industrială brută s-a redus cu 3,5% în luna august față de luna similară a anului 2023, arată datele Biroului Național de Statistică.

Micșorarea producției (serie brută) în august 2024 față de luna august 2023 (cu 3,5%) a fost determinată de descreșteri în industria prelucrătoare (-4,4%) și la producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat (-0,3%), generând micșorarea producției pe total industrie cu 4,0% (ved. Figura 1 și Tabelul 1). Totodată, s-au înregistrat creșteri în industria extractivă cu 15,8%, atenuând descreșterea producției pe total industrie cu respectiv 0,5%.

În luna august 2024, producția industrială ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate s-a micșorat cu 3,3% față de luna august a anului precedent, ca efect al descreșterii producției în industria prelucrătoare (-4,2%) și la producția și furnizarea de energie electrică și termică, gaze, apă caldă și aer condiționat (-0,8%). Totodată, s-a înregistrat creștere în industria extractivă (+18,9%).

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

29 Ian. 2026, 15:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
29 Ian. 2026, 15:51 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Micii producători de alimente ar putea avea mai multă libertate să-și vândă produsele. Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a elaborat un proiect de hotărâre de Guvern care le va permite să comercializeze direct produsele pe o rază de până la 150 de kilometri de locul de producere. Documentul a fost lansat pentru consultări publice.

Noua regulă ar însemna că fermierii și producătorii mici vor putea vinde mai ușor la târguri, iarmaroace, festivaluri, piețe agroalimentare sau chiar prin livrare directă către clienți, atât timp cât respectă normele de igienă și siguranță alimentară. În prezent, spun autorii, legea „nu stabilește în mod expres aria geografică de desfacere a produselor alimentare”, ceea ce a dus la interpretări diferite și neclarități în controale.

Prin modificări, ministerul urmărește „introducerea unei distanțe maxime clare (150 km) pentru comercializarea directă”, dar și „susținerea dezvoltării lanțurilor scurte de aprovizionare” și „facilitarea accesului producătorilor mici la piețe regionale”. Cu alte cuvinte, produsele locale ar ajunge mai ușor la consumatori din apropiere, iar banii ar rămâne mai mult în economia locală.

O altă schimbare importantă este creșterea limitelor de cantitate pentru unele produse vândute în regim simplificat: plafonul de 1 000 de unități va fi majorat la 10 000. Autorii consideră că astfel va fi „sprijinită dezvoltarea economiei rurale” și vor fi create condiții mai bune pentru micii producători și procesatori locali.

Potrivit notei informative, măsurile sunt aliniate la practicile europene și nu vor necesita cheltuieli suplimentare din bugetul de stat.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!