Sondaj: Cine este liderul preferat al moldovenilor și de câtă încredere se bucură partidele politice

20 Dec. 2021, 12:17
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Dec. 2021, 12:17 // Actual //  bani.md

Puțin peste 30% dintre moldoveni se interesează de evoluțiile politice din țară, arată datele unui sondaj național efectuat de IDIS Viitorul și CBS-Research în luna decembrie 2021.

Aproape 40% dintre cei chestionați susțin că se interesează puțin sau deloc de politică, iar 21% spun că se interesează foarte mult de politică.

Din punct de vedere a preferințelor personalităților politice, Maia Sandu este în top cu 17%, Igor Dodon – 9%, iar top trei este încheiat de edilul Chișinăului, Ion Ceban cu 3,3%.

La capitolul partide politice, PSRM se bucură de cea mai mare încredere – 13%, PAS – 12,1% și PCRM – 11,2%.

Dacă duminica viitoare s-ar organiza alegerii,  65,5% dintre moldovenii chestionați spun că vor merge la vot, iar câte 24,7% vor vota BECS și PAS, 8,2% ar vota cu Partidul Șor.

La întrebarea ce împiedică pluralismul politic în Republica Moldova, 21% dintre moldovenii dau vina partidele câștigătoare la alegeri care monopolizează puterea, 17,6% spun că e vorba de dezinteresul cetățeanului, iar 11% dintre respondenți dau vina pe organele represive (Procuratură, Justiție, Servicii speciale).

Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 1055 persoane în perioada 4 – 15 decembrie 2021  cu marjă de eroare de +2.8%.

Realitatea Live

07 Mart. 2026, 10:18
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
07 Mart. 2026, 10:18 // Actual //  Ursu Victor

O posibilă schimbare în conducerea Asociației „Forța Fermierilor” se conturează după ce fostul deputat Alexandr Slusari a confirmat că a primit o ofertă de a reveni în cadrul organizației. Declarația a fost făcută după Adunarea generală a asociației, în cadrul căreia a fost ales un nou Consiliu și un nou președinte.

Slusari susține însă că este prematur să se vorbească despre revenirea sa oficială în organizație.

„Despre întoarcerea mea la Forța Fermierilor este prematură. Ieri, în cadrul Adunării generale a asociației a fost ales noul Consiliu și președintele organizației. Urmează prima ședință a Consiliului, la care va fi desemnat directorul executiv nou. Am primit oferta de revenire la asociația Forța Fermierilor, însă am nevoie de ceva timp pentru documentarea situației și discuții cu membrii Consiliului, întrucât în ultimii doi ani nu eram implicat aprofundat în activitatea asociației. Cred că imediat după ședința Consiliului, asociația va informa oficial toate mass-media în privința noului director executiv”, a declarat Alexandr Slusari.

Alexandr Slusari a deținut anterior funcția de director executiv al al Asociației Forța Fermierilor până în martie 2024.

Funcția de director executiv al asociației a rămas vacantă după plecarea lui Alexandru Bădărău.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!