SUA lovește în inima flotei fantomă a Iranului: sancțiuni record după 7 ani

31 Iul. 2025, 12:52
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Iul. 2025, 12:52 // Actual //  Ursu Victor

Departamentul Trezoreriei Statelor Unite a anunțat impunerea celor mai extinse sancțiuni economice din ultimii șapte ani împotriva Iranului, vizând în special o rețea vastă de transport maritim implicată în comerțul ilegal cu petrol iranian și rusesc. Măsurile afectează peste 50 de persoane fizice și juridice, precum și mai mult de 50 de nave operate de o rețea controlată de Hossein Shamkhani – fiul consilierului liderului suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, și influent trader de petrol.

Potrivit autorităților americane, Shamkhani exploatează „corupția și influența politică a tatălui său” pentru a coordona o flotă uriașă de tancuri petroliere și portcontainere, care transportă petrol și produse petroliere iraniene și rusești către clienți din întreaga lume. Aceste operațiuni generează anual miliarde de dolari, folosiți – conform Washingtonului – pentru „finanțarea activităților periculoase ale regimului iranian”.

Pe lista neagră au fost incluse și mai multe companii cu sediul în Dubai, printre care Milavous Group, Ocean Leonid Investments și Crios Shipping. Trezoreria SUA a precizat că familia Shamkhani utilizează profiturile obținute ilegal pentru achiziția de proprietăți de lux și pașapoarte străine, menite să le ascundă legăturile cu Iranul și să faciliteze desfășurarea de afaceri corupte în afara țării.

„Scopul nostru este să reducem sursa principală de venit a regimului iranian, să exercităm presiune pentru oprirea amenințării nucleare, renunțarea la programul de rachete balistice și încetarea sprijinului pentru organizațiile teroriste”, a declarat adjunctul secretarului Trezoreriei, Michael Faulkender.

Săptămâna trecută, și Uniunea Europeană a introdus sancțiuni împotriva lui Hossein Shamkhani, pe fondul rolului său în comerțul cu petrol rusesc și al implicării în logistica flotei fantomă. În pachetul de sancțiuni al UE au fost incluse și companiile sale din Dubai – Admiral Group și Milavous Group.

Potrivit Bruxelles-ului, Milavous Group gestiona nave sub pavilion liberian și panamez, comercializând până la 300.000 de barili de petrol pe zi și generând venituri anuale de aproximativ 400 milioane de dolari.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

16 Aug. 2026, 11:43
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
16 Aug. 2026, 11:43 // Actual //  Ursu Victor

Atacurile tot mai frecvente asupra porturilor și infrastructurii din regiunea Mării Negre încep să redeseneze fluxurile mondiale de cereale. Marii cumpărători din Asia caută furnizori alternativi pentru grâu și uleiuri vegetale, în condițiile în care exporturile Ucrainei și Rusiei au scăzut puternic, iar costurile transportului au explodat, potrivit Bloomberg.

Situația este cu atât mai sensibilă cu cât Rusia și Ucraina asigură împreună peste un sfert din exporturile mondiale de grâu. În mod tradițional, cerealele din regiunea Mării Negre sunt printre cele mai ieftine în această perioadă a anului și au o pondere importantă pe piața internațională.

În prima jumătate a lunii august, exporturile de cereale ale Ucrainei s-au prăbușit cu 75% față de perioada similară a anului trecut. În cazul Rusiei, livrările din august ar urma să fie cu 56% sub media ultimilor cinci ani, potrivit estimărilor ProZerno.

Tensiunile au început deja să se reflecte în prețuri. Contractele futures pentru grâu tranzacționate la Chicago au crescut cu aproximativ 15% de la sfârșitul lunii iunie.

Problemele apar într-un moment critic al sezonului, când volume importante din noua recoltă ar trebui să ajungă pe piața mondială. Regiunea Mării Negre este unul dintre principalii furnizori mondiali de cereale și ulei de floarea-soarelui, produsele fiind exportate în special către Asia, Africa și Europa.

Indonezia, al doilea cel mai mare importator mondial de grâu, a cumpărat recent grâu australian cu livrare în septembrie și octombrie. Și alte state din Asia de Sud-Est au rezervat cereale australiene pentru aceeași perioadă.

În același timp, cumpărători din Bangladesh au solicitat oferte pentru grâu din România, iar pe piață au apărut inclusiv solicitări pentru produse din America de Nord.

România și Bulgaria ar putea beneficia de perturbarea rutelor tradiționale din Marea Neagră. Comercianții care trebuie să livreze grâu ucrainean sau rusesc către clienții asiatici întâmpină dificultăți în găsirea armatorilor dispuși să opereze în zona afectată de război. În unele cazuri, traderii au propus înlocuirea cerealelor contractate cu marfă provenită din România și Bulgaria.

Alte contracte, care nu permiteau o asemenea flexibilitate, ar fi fost reziliate invocându-se situații de forță majoră.

Problemele sunt amplificate de perturbarea activității porturilor. Trei terminale importante din portul rusesc Novorossiisk și-au suspendat temporar activitatea după un atac cu drone. Ucraina, la rândul său, a anunțat că în luna august niciun vas nu a intrat în porturile din zona Odesa Mare.

Costurile transportului au crescut puternic. Tariful de navlosire pentru transportarea mărfurilor din Ucraina către Indonezia a ajuns în august la aproximativ 90 de dolari pe tonă, față de 70 de dolari cu doar câteva săptămâni înainte.

Probleme sunt semnalate și în apropierea portului Novorossiisk, unde unele nave desemnate pentru încărcare ar fi rămas în așteptare în Marea Neagră, la distanță de terminalele de cereale.

Criza afectează și piața uleiurilor vegetale. India a început să caute surse alternative de ulei de palmier, soia și rapiță pentru a compensa întârzierile livrărilor de ulei de floarea-soarelui din regiunea Mării Negre. Unele companii indiene s-au orientat deja către furnizori din statele baltice și Argentina.

Impactul asupra pieței alimentare mondiale va depinde de durata perturbărilor. Ucraina pregătește noi rute feroviare pentru exportul cerealelor, iar Rusia analizează, la rândul său, alternative pentru transportarea produselor agricole.

Noile coridoare terestre sunt însă puțin probabil să poată înlocui integral capacitatea porturilor de la Marea Neagră. Autoritățile de la Kiev avertizează că, dacă porturile vor rămâne închise, aproximativ 30 de milioane de tone de exporturi agricole ucrainene ar putea să nu mai ajungă pe piața mondială.

Analiștii S&P Global Energy avertizează că prețurile grâului ar putea continua să crească, în condițiile în care piața ar putea subestima impactul perturbării infrastructurii de export din Rusia și Ucraina asupra disponibilității cerealelor la nivel mondial.