Țara care interzice cremele cu protecție solară pe plajă. Ce amendă riscă turiștii ce nu respectă regula

09 Aug. 2021, 17:06
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Aug. 2021, 17:06 // Actual //  MD Bani

Cremele cu protecție solară, folosite de turiști pe plajă, au fost interzise în Thailanda, deoarece reprezintă un pericol pentru viața subacvatică. Guvernul thailandez se opune folosirii acestor loțiuni, deoarece conțin substanțe suficient de periculoase încât să amenințe viețuitoarele din apă.

Decizia a venit în urma unor studii efectuate de coasta de sud-est a țării, care au arătat că o mulțime de corali au ost afectați de cremele folosite de turișii care au înotat, notează The Independent.

Loțiunile interzise sunt cele care conțin substanțe chimice precum: oxibenzonă, octinoxat, 4-metilbenziliden camfor sau butilparaben.

Substanțele chimice „deteriorează recifele de corali, distrug larvele, le obstrucționează sistemul reproductiv și provoacă decolorarea recifelor de corali”, este menționat în anunțul Departamentului Parcului Național, Conservării Faunei Sălbatice și a Plantelor din Thailanda.

Oricine va folosi astfel de creme poate fi amendat cu până la 2.000 de lire sterline. Cu toate acestea, este încă neclar cum va fi implementată măsura.

Restricții similare mai sunt și în mica naţiune insulară Palau, din Micronezia, sau în statul american Hawaii.

Nu în ultimul rând, în 2018, autorităţile au decis închiderea pentru o perioadă nedeterminată a Maya Bay, golful devenit celebru datorită filmului „The Beach”, cu Leonardo DiCaprio, după ce au fost semnalate daune profunde provocate recifurilor de corali.

Realitatea Live

02 Feb. 2026, 14:55
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Feb. 2026, 14:55 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În Uniunea Europeană, aproape o treime din populație locuiește în chirie, potrivit celor mai recente date pentru anul 2024, publicate de Eurostat. La nivelul UE, 68,4% dintre cetățeni sunt proprietari ai locuinței, în timp ce 31,6% sunt chiriași, diferențele dintre statele membre fiind însă majore.

România se află în fruntea clasamentului european al proprietarilor, cu 94,3% din populație deținând o locuință, urmată de Slovacia, Ungaria și Croația. La polul opus se situează Germania, unde doar 47,2% dintre cetățeni sunt proprietari, peste jumătate dintre germani locuiesc în chirie. Rate ridicate ale chiriașilor se mai înregistrează în Austria, Danemarca, Franța și Luxemburg.

Deși Republica Moldova nu este inclusă în clasamentul UE, datele naționale arată că Moldova rămâne una dintre țările cu cea mai mare pondere a proprietarilor de locuințe din Europa. În prezent, 95,2% din populație deține dreptul de proprietate asupra unei locuințe.

Anterior, economistul Veaceslav Ioniță declara că, tendința începe să se schimbe. Dacă în 2006 doar 3,8% dintre moldoveni locuiau în chirie, în prezent ponderea chiriașilor a crescut spre 10%, pe fondul urbanizării accelerate, al migrației interne, al scumpirii locuințelor și al accesului mai dificil la credite ipotecare.