Țara din Europa în care transportul public este gratuit, dar oamenii nu renunță la mașina personală

23 Mart. 2023, 09:48
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
23 Mart. 2023, 09:48 // Actual //  MD Bani

În pofida investiţiilor şi gratuităţii introduse în urmă cu trei ani, transportul public are dificultăţi în a concura cu maşina personală în Luxemburg, informează AFP. Aceasta este prima țară din Europa în care transportul public este gratuit.

În 2021, Luxemburg, o țară mică cu 650.000 de locuitori, afişa a doua cea mai ridicată rată de motorizare din UE, cu 681 de automobile particulare la 1.000 de locuitori, potrivit datelor Eurostat. În rândul celor 27 de state membre UE doar Polonia are o rată de motorizare mai mare, 687 de automobile particulare la 1.000 de locuitori.

Ministrul pentru Mobilitate din Luxemburg, François Bausch, spune că Guvernul investeşte anual 800 de milioane de euro în transportul public. Ţara deţine un record european în domeniul investiţiilor în reţeaua de tramvai, cu 500 de euro pe persoană investiţii pe an în „extinderea şi îmbunătăţirea calităţii reţelei”, subliniază ministrul.

Gara centrală renovată, funicular ultramodern, benzi dedicate pentru autobuze şi tramvaie, în capitala Luxemburgului progresele în domeniul transportului public sunt salutate de utilizatori care subliniază şi beneficiile oferite de gratuitate. O măsură inedită în Europa, unde până acum nicio ţară nu a introdus gratuitatea transportului public pe întreg teritoriul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Un astfel de comportament pare însă a fi unul minoritar, dacă te uiţi la ambuteiajele care persistă la orele de vârf pe marile bulevarde din Luxemburg.

Explicaţia are legătură cu o particularitate a Luxemburgului, care atrage zilnic pe teritoriul său 220.000 de muncitori transfrontalieri, care reprezintă aproape jumătate din numărul total de angajaţi. Aceşti muncitori transfrontalieri, veniţi în principal din Franţa şi Belgia, nu beneficiază de gratuitatea transportului public pentru călătoriile pe care le fac din ţara de rezidenţă. Asta este un factor care împiedică renunţarea la maşina personală.

Realitatea Live

23 Ian. 2026, 13:35
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
23 Ian. 2026, 13:35 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Veniturile bugetului de stat au atins 2 miliarde de lei în luna ianuarie 2026, potrivit datelor operative publicate de Ministerul Finanțelor. Suma este cu 286,5 milioane de lei mai mare față de perioada similară a anului trecut, ceea ce reprezintă o creștere de 16,7% .

Cea mai mare parte a încasărilor a fost asigurată de veniturile administrate de Serviciul Fiscal de Stat și Serviciul Vamal, care au totalizat 1,71 miliarde de lei, în creștere cu 235,9 milioane de lei comparativ cu ianuarie 2025 .

Din această sumă, Serviciul Fiscal de Stat a contribuit cu 1,46 miliarde de lei, iar Serviciul Vamal, cu 1,29 miliarde de lei, ambele instituții înregistrând evoluții pozitive față de anul precedent.

Alte venituri la buget au însumat 57,0 milioane de lei, în timp ce restituirile de TVA și accize au constituit 44,8 milioane de lei în luna ianuarie .

Potrivit Ministerului Finanțelor, încasările medii zilnice la bugetul de stat au fost de aproximativ 182 de milioane de lei, față de 156 de milioane de lei în ianuarie 2025, confirmând o dinamică pozitivă a colectării veniturilor la începutul anului bugetar .

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!