Tarifele pentru livrarea coletelor poștale internaționale vor fi publicate online

31 Mart. 2023, 12:43
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Mart. 2023, 12:43 // Actual //  bani.md

Un PROIECT de lege, care are scopul de a îmbunătăți serviciile de livrare a coletelor internaționale, a fost votat în prima lectură, la ședința plenară de astăzi.

Inițiativa legislativă oferă posibilitatea ca utilizatorii să poată consulta online tarifele de livrare a coletelor poștale internaționale, propuse de diferiți furnizori.

Astfel, potrivit autorilor, va fi stimulată concurența și va fi asigurată o supraveghere mai eficientă a acestui sector. În rezultat, se vor reduce diferențele tarifare nejustificate și tarifele plătite de persoanele fizice și de întreprinderile mici și mijlocii. Or, în prezent, prețurile mari de livrare pentru serviciile poștale internaționale reprezintă unul dintre principalele obstacole pentru cumpărătorii online și pentru comercianții electronici.

Proiectul de lege a fost elaborat de Ministerul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, în contextul transpunerii Regulamentului Parlamentului European și al Consiliului privind serviciile de livrare transfrontalieră.

Proiectul a fost votat în prima lectură de 72 de deputați.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 12:34
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 12:34 // Actual //  Grîu Tatiana

Compania energetică de stat a Turciei, Turkish Petroleum Corp (TPAO), poartă discuții cu gigantul american Chevron privind desfășurarea unor operațiuni comune de explorare a petrolului și gazelor naturale. Informația a fost confirmată pentru Bloomberg de un oficial turc familiarizat cu negocierile.

Potrivit sursei citate, cooperarea dintre TPAO și Chevron ar urma să vizeze în special studii seismice și activități de foraj. Un eventual acord ar reprezenta un nou pas în strategia Ankarei de a-și consolida producția proprie de resurse energetice, pe fondul unei ameliorări generale a relațiilor dintre Turcia și Statele Unite.

Discuțiile cu Chevron vin la scurt timp după ce, la începutul lunii ianuarie, TPAO a semnat un memorandum de înțelegere cu o altă companie americană, ExxonMobil, pentru explorarea resurselor de petrol și gaze din Marea Neagră și Marea Mediterană.

Un reprezentant al Chevron a declarat pentru Bloomberg că grupul american „dispune de un portofoliu diversificat de proiecte de explorare și producție la nivel global și continuă să evalueze oportunități potențiale”, precizând totodată că politica companiei este de a nu comenta aspecte comerciale concrete.

Deocamdată, nu este clar în ce regiuni ar putea avea loc cooperarea dintre cele două companii. TPAO desfășoară deja activități în Marea Neagră, Irak, Rusia și Somalia și a realizat anterior foraje în estul Mării Mediterane, zonă în care Chevron operează zăcăminte în apele Israelului și Ciprului.

În ultimii ani, autoritățile de la Ankara și-au intensificat eforturile pentru a reduce dependența aproape totală a Turciei de importurile de petrol și gaze, mizând pe creșterea producției interne și pe extinderea operațiunilor TPAO în afara țării. În acest context, compania și-a extins flota de nave specializate pentru explorare offshore și a anunțat recent intenția de a atrage până la patru miliarde de dolari prin prima sa emisiune de obligațiuni islamice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!